Menu Zavřít

HRUBÝ RUČÍ, ČEŠKA PŘIDÁVÁ

20. 7. 2001
Autor: Euro.cz

Bývalí šéfové Fondu národního majetku vstoupili do soukromé sféry

Snaha některých českých firem vybřednout z problémů zvyšuje mimořádně poptávku po službách poradenských a auditorských společností. Zřejmě v reakci na tento zájem vznikly loni v listopadu dvě české konzultační firmy, Value Added a ;Cautor Consulting, které hned vstoupily na trh. Jistý punc vzácnosti oběma firmám dodává to, že je vlastní dva bývalí šéfové Fondu národního majetku - Roman Češka (Value Added) a Michal Hrubý (Cautor Consulting). Šestatřicetiletý Češka tuto státní instituci vedl od června 1994 do konce roku 1998, pak jej vystřídal o dva roky mladší Hrubý, který fond řídil do poloviny září loňského roku. Češka a Hrubý byli jako úředníci považováni - eufemisticky ř ečeno - za rivaly. Bude tomu tak i v byznysu?

Střet zájmů? No way!

Zatím vše nasvědčuje tomu, že jejich firmy se zaměřily na odlišné skupiny podniků a na řešení odlišných problémů. V jednom se však shodují. Ani Češka (osm let ve státní správě), ani Hrubý (šest let) nevidí ve svých současný ch aktivitách sebemenší střet zájmů. „Stát mě nechtěl a já jsem se rozhodl živit tím, co umím, říká Hrubý. Podle něj zaměstnancům FNM žádný zákon nezakazuje, aby po odchodu ze státního sektoru své zkušenosti nabízeli jako soukromí podnikatelé.

Ani Tomáš Ježek, jehož ve funkci šéfa FNM vystřídal (v době fúzí a z hlediska Ježka by bylo možné říci „nepřátelsky převzal ) v červnu 1994 právě Roman Češka, nevidí v současné snaze svých mladých nástupců prosadit se v soukromém sek toru nic špatného. „Co jiného mají dělat, prohlašuje.

„Většina lidí u nás si to zřejmě představuje tak, že když někdo z fondu nebo z ministerstva odejde, tak ho mají zastřelit, dodává Češka, který s vlastním podnikáním začal až po roční přestávce. „Po odchodu z úřadu jsem si dal u rčitou karanténní dobu, abych eliminoval nařčení z možného střetu zájmu. Ten rok jsem věnoval hlavně rodině, která byla za osm let, které jsem strávil v privatizaci, značně ochuzena. Avšak zjistil jsem, že pro muže není nejlepší spoléhat se na nízký příjem své ženy jako vysokoškolské učitelky, a tak jsme dali tuto firmu dohromady, říká Češka, jehož žena Marie je ve Value Added také společníkem. „Když odešel z postu ministra průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a začínal podn ikat, měl za zády hned dva silné partnery z velkého byznysu (koncern ABB a Goldman Sachs - pozn. red.), já jsem neměl nikoho. Ani kapitál, takže jsme začali prakticky na zelené louce, tvrdí Češka.

Na jeho firmě, jejíž název česky znamená „přidaná hodnota , se podílejí další bývalí představitelé FNM a státní správy: Jaroslav Borák (bývalý člen výkonného výboru a ředitel sekce majetkových účastí na FNM), Tomáš Polák (bývalý člen výkonného výboru a šéf sekce svodného zabezpečení na FNM), Karel Kříž (bývalý poradce předsedy výkonného výboru FNM Romana Češky) a Miroslav Sylla (bývalý náměstek ministra dopravy).

Dobrá adresa, nic víc.

Společnost Cautor Consulting, kterou majetkově kontroluje Hrubý, byla sice založena o tři týdny dříve než Value Added, ale zatím je méně vidět. Pracuje v ní bývalý náměstek ministra financí Vladimír Rudlovčák a býval ý partner společnosti Ernst & Young Miloslav Hala. Hrubý tvrdí, že ač jeho společnost zatím sídlí v budově Charouz Holding v Praze na Těšnově, s firmou známého podnikatele nemá nic společného.

Kancelář Value Added má stejnou adresu jako americká inženýrská společnost ICF Kaiser, která byla dodavatelem minihuti pro Novou huť, v níž FNM drží přes 67 procent akcií. „S touto firmou nás nespojuje vůbec nic, je to shoda okolností, říká Češka. Jeho bývalý poradce a nyní spol ečník Karel Kříž dodává: „Docela jsme rádi, že Američané jsou tady. Dá se říci, že naši adresu zlepšují.

Češka se chlubí tím, že jeho společníci a spolupracovníci „mají v České republice jedinečnou zkušenost z řízení veřejných institucí, bank, podniků i neziskových organizací . Odborníci firmy Value Added se podle něj od roku 1990 význa mně podíleli na privatizaci majetku státu v hodnotě 750 miliard korun, na řízení a restrukturalizaci průmyslových podniků a českých bank, na vstupu více než sta úspěšných zahraničních investorů, na vymáhání privatizačních pohledávek v ;hodnotě více než dvanácti miliard korun a na zadávání ekologických investic v hodnotě čtyř a půl miliardy korun. „Lidé z Value Added jsou podepsáni pod transakcemi, jako byl například vstup Nomury do IPB, TelSource do SPT Telecom, am erické firmy Ivax do Galeny, Siemensu do několika českých podniků, firmy Sandvik do VT Chomutov či společnosti Hartman do RICO Velká Bítýška. Podíleli se na nuceném vyrovnání LET Kunovice i na restrukturalizaci skupiny AERO a Unipetrol, uvádí Češka, který například s Borákem vyjednával s Volkswagenem o dodatcích ke smlouvě o Škodě Auto.

Největší přidanou hodnotu Češka nabízí v oblasti analýz, řízení, manažerské podpory firem, ve vymáhání pohledávek. Firma by se ráda podílela na přilákání zahraničních investic do České republiky formou akvizic, fúzí či vytváření společných podniků.

Cílovou skupinou společnosti Value Added jsou střední a menší soukromé firmy, které potřebují pomoc. „Známe český průmysl, známe rozhodovací procedury hlavních věřitelů, umíme zprostředkovat kontakty mezi bankami a podniky a dát zahraničním investorům typy, kam mají peníze vložit, dodává Češka. Lidé ve Value Added se zřejmě budou snažit nabízet služby například investorům, kteří se před několika lety na ně obraceli jako na státní úředníky. Češka je přesvědčen, že zkušenosti z velkých podniků, které lidé z jeho firmy dobře znají, se dají lehce aplikovat i na menší společnosti.

Klientelismus a jeho náklady.

O zakázkách své firmy Češka mluvit nechce. „Dozvíte se o nich ve chvíli, až budeme mít první výsledky, říká. Na otázku, zda mezi novými klienty se v budoucnosti najednou neobjeví některé polostátní či st átní podniky z portfolia Fondu národního majetku, bývalý šéf této státní instituce odpověděl, že by k tomu nemělo dojít. „Státní sektor pod vlivem silného klientelismu vládnoucích politiků směřuje někam jinam, než směřoval v minulých letech. Já chci, aby tato firma patřila do skupiny poradenských společností, které nebudou ochotn y nést vysoké finanční, ale i morální náklady klientelismu, prohlašuje Češka. Nicméně připouští, že kdyby se na něj obrátila firma z veřejného sektoru, tak jí bude pomáhat stejně jako soukromé.

Velká pětko, třes se!

Za konkurenci Češka považuje zejména takzvanou velkou pětku, tedy společnosti Andersen Consulting, Arthur Andersen, Deloitte & Touche, KPMG a PricewaterhouseCoopers. „S naším kolektivem nabízíme na trhu stejné služby za mnohem menší peníze, chlubí se. „Vím, co tyto prestižní nadnárodní společnosti umí, a proto se nebojím to říci. V nich nedosažitelný vzor nevidím.

Ač se o Value Added v českých finančních kruzích říká, že mají blízko k Deloitte & Touche, Češka tvrdí, že s firmami velké pětky nespolupracují. „Zatím, dodává.

Sebevědomí rozhodujícího majitele firmy Value Added je skutečně velké. I když pracoval téměř devět let ve vysokých privatizačních funkcích, začínal jako redaktor časopisů Forum a Přítomnost. Do státní správy se dostal nejdříve jako poradce a poté jako náměstek ministra privatizace (1990 až 1996). Z postu šéfa FNM (od 1994 do konce 1998) se podílel na řízení, finanční restrukturalizaci a privatizaci mnoha strategických podniků. V roce 1995 Češka zažaloval pražského městskéh o státního zástupce Josefa Kredbu, protože jej spojil s aférou šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera. Soud rozhodl, že Kredba musí Češkovi zaplatit odškodné 50 tisíc korun. Podle MF Dnes se měl Češka stát v roce 1997 náměstkem ministra financí. Loni čelil v souvislosti s privatizací brněnského podniku Královopolská obvinění z po rušení povinnosti při správě cizího majetku. Češka, jehož trestní stíhání bylo zastaveno, hodlá požadovat po premiéru Miloši Zemanovi veřejnou omluvu za to, že ho spojil s vládní protikorupční akcí „čisté ruce .

Minulost.

Nejstarším, ale možná nejkvalitnějším Češkovým společníkem je Jaroslav Borák (59). Z Fondu národního majetku, kde odpovídal za řízení a privatizaci akciových společností s podílem státu, odešel po třech letech loni v říjnu. Předtím déle než dvacet let působil ve státní správě, zahraniční zkušenosti získal během šestiletého pobytu v Alžíru, pracoval na ministerstvu hospodářství ČSFR, poté na ministerstvu průmyslu a obchodu a v České spořitelně. Byl členem řídí cích orgánů společností Vítkovice, OKD, AERO Vodochody, Třinecké železárny, Karosa Vysoké Mýto, Česká inkasní, Spolana a Královopolská.

O dalším partnerovi ve firmě - Tomáši Polákovi (36) - řekl Tomáš Ježek, že jako šéf sekce svodného zabezpečení na fondu (od září 1995 do března 1999) měl přístup prakticky ke všem privatizačním rozhodnutím. „Je to odborník, který má osmiletou praxi s privatizací. Než přišel na fond, řídil na ministerstvu privatizace tým bankovních odborníků z USA. Přes tuto skupinu šly všechny privatizace. Pod jeho vedením se uzavřely transakce za tři miliardy dolarů, říká Češka o Polákovi. Ten zastával řídící funkce ve společnostech AERO Holding, LET Kunovice a Walter.

Další Češkovo eso je advokát Radim Kříž (34), odborný asistent katedry práva na VŠE v Praze. Pracoval jako právník v Centrotexu a v IKS KB, seděl ve správních radách společností AERO Holding, LET Kunovice, Velamos, Expandia Finance, Expan dia Banka. Další advokát ve Value Added je Miroslav Sylla (45), bývalý náměstek ministra dopravy (od 1993 do 1996) a vedoucí právního útvaru v Českých drahách. Byl ředitelem odboru poradců předsedy vlády ČSFR a vedoucí kanceláře místopředsedy vlády ČR, podílel se na privatizaci Plzeňských pivovarů, byl členem představenstva Plzeňského Prazdroje a akciové společnosti Benzina. Podle Češky zkušenosti s likvidacemi a konkursy získal Sylla v advokátní kanceláři Šváb, Zima a par tneři.

Firma s ručením zaručeným.

Cautor je latinské slovo a znamená „ručitel . Společnost Cautor Consulting, kterou vy- myslel a začátkem listopadu 1999 založil Michal Hrubý (33) krátce po svém odchodu z čela fondu, zatím není tak ak- tivní jako Češkova „Přidaná hodnota . „Roman na to měl přece téměř rok, komentuje situaci Hrubý. Název firmy však podle slov Vladimíra Rudlovčáka (56) vznikl při debatách s právníky. „Původně jsme mysleli, že se firma bude jmenovat pouze Cautor, av šak chtěli jsme zdůraznit nejen to, že zaručeně vyřešíme firemní problémy, ale i poradenskou čin- nost, tak jsme přidali slovo consulting, vzpomíná na začátky Rudlovčák, který zastával post náměstka ministra financí sedm let, od roku 1990. Mezitím řídil Centrum kuponové privatizace, Středisko cenných papírů a z pozice předsedy dozorčí rady od k větna 1996 kontroloval, co dělají manažeři České spořitelny. Na funkci náměstka ministra financí rezignoval v dubnu 1997, kdy připustil jistou dávku odpovědnosti resortu i vlastní v souvislosti s únikem majetku CS fondů ve výši 1,3 mi liardy korun. Přiznal, že došlo k určitému rozporu v práci dvou příslušných odborů ministerstva financí, které řídil.

Z USA, kde pracoval ve Světové bance jako konzultant (takzvaný Program Team Leader) pro oblast privatizace a finančních trhů, se loni na podzim po dvou letech vrátil. Dva roky pobytu v USA učinily z bývalého náměstka, který ničím nevybočoval z řady státních úředníků Klausovy éry, člověka milujícího inter net a mobilní komunikace. To platí i na Hrubého, který s obdivem „wapuje se svojí novou Nokií 7110 a už v osm si čte zprávy, které bude CNN vysílat až v devět.

Hrubý na Fondu národního majetku pracoval pět a půl roku. Když v roce 1991 ukončil VŠE v Praze, stal se ze dne na den rovnou prezidentem Asociace provozovatelů kabelové televize v ČR a tuto funkci zastával do roku 1994. Tehdy by l zvo- len druhým místopředsedou FNM a po odchodu Češky před Vánocemi roku 1998 si sedl do jeho křesla. Byl členem představenstva SPT Telecom (1995-1998) a členem dozorčí rady Investiční a Poštovní banky (1995-1997). Na rozdíl od Češky, který byl zakládajícím členem ODA, Hrubý členem žádné politické strany nebyl.

Třetím odborníkem v Cautor Consulting je sedmatřicetiletý Miloslav Hala, bývalý partner a expert na audity v poradenské společnosti Ernst & Young.

Zatímco firma Romana Češky oslovila potenciální klienty především pomocí takzvaného direct-mailu (letáku), Hrubý zvolil jinou cestu. „Budoucím zákazníkům chceme osobně říci, co umíme a co nabízíme, řekl. Zatímco Češka primárně nechce radit velkým a státem kontrolovaným společnostem, Hrubý se jich nebojí. O tom svědčí i skutečnost, že prvním klientem firmy Cautor Consulting je Škoda Plzeň.

Potíže tohoto koncernu jsou tak veliké, že vedle PricewaterhouseCoopers, která z pověření bank loni vypracovala rozsáhlou analýzu podniku, společnosti A. T. Kearney, která zkoumá atraktivitu strategických činností, a firmy Omnimotio, která pracuje na zlepšení výroby ve Škodě Steel, se zřejmě uživí i další konzultanti. „Po těchto poradcích kvůli špatnému stavu průmyslu v České republice v zniká letos veliká poptávka. Nejen proto, že podniky jsou na tom finančně špatně. Ale například ve Škodě Plzeň kvalita středního managementu je tak slabá, že jakékoliv výborné rozhodnutí z vrcholu jednoduše neprojde přes tyto manažery do nižších fir emních struktur. Proto je nutné tuto střední vrstvu obcházet pomocí poradenských firem, podotýká šéf nejmenované zahraniční konzultační společnosti.

„Naše první zakázka prakticky vznikla na základě dohody se dvěmi zásadními českými věřiteli Škody, prozradil Hrubý s tím, že silnou stránkou jeho firmy je schopnost navrhnout řešení pro finanční restrukturalizaci. „Pokusíme se najít průnik zájmů b ank a dalších věřitelů a poté si vybrat některou z variant řešení, z nichž však podle mého názoru ani jedna nebude pro jednotlivé věřitele nejlepší.

Cena perel.

Jako šéf fondu byl Hrubý vůči veřejnosti spíše uzavřený, Češka komunikoval více a otevřeněji. Takový přístup platí i nyní, když Hrubý, na rozdíl od Češky, o cenách služeb své firmy nemluví zcela otevřeně. Nikoliv proto, že by o nich neměl představu. Ohodnocení práce konzultační firmy je podle něj vždy odvozeno od toho, co nabízí a co na konec dodá. „Jsou problémy, které se dají vyřešit levněji, existují ale perly, které mají jinou cenu. Já jsem člověk, který si rád vymýšlí úplně nové věci, a cena této práce pak logicky bude mnohem vyšší než u běžné služby, říká.

Stejně jako Value Added, rovněž Cautor Consulting prý nespolupracuje ani s velkou pětkou, ani s dalšími zahraničními konzultačními společnostmi. „Může se ale klidně stát, že při řešení určitých problémů začneme s některými z nich kom unikovat, říká Hrubý.

WT100

Lidé v Cautor Consulting zřejmě nebudou dlouho přemýšlet, zda mají vzít zakázku od státem vlastněné firmy. Ač přišli ze státního sektoru, ani Rudlovčák ani Hrubý nevidí v tomto směru sebemenší konflikt zájmů. Hrubý nepřipouš-tí ani to, že by j eho malá firmy nezvládla velké problémy velkých molochů. „Při řešení potíží malých firem je rozhodující znalost konkrétní výrobní technologie a trhu. Velké podniky jsou sice náročnější, je tam více překážek, více zájmů, ale je to velká výzva a mne to baví, říká sebevědomě Hrubý.

Na otázku, zda na budoucí úkoly mu budou stačit Rudlovčák s Halou, Hrubý odpověděl, že o rozšíření firmy začne přemýšlet, až budou mít za sebou první výsledky.

  • Našli jste v článku chybu?