Menu Zavřít

HSBC: Výrobní index pro Českou republiku klesl

3. 1. 2012
Autor: profit

Aktuální údaje PMI® z českého výrobního sektoru od HSBC vypovídají o ustavičném zhoršování celkových podmínek pro podnikání. Objem nových zakázek v českém výrobním sektoru se ke konci roku 2011 dále snižoval.

Foto: Profimedia.cz

Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC, kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, zůstal pod neutrální hranicí 50 bodů, což svědčí o setrvalém zhoršování podnikatelského prostředí ve výrobě. Index se lehce zvýšil z oproti listopadovému výsledku 48,6 bodu, který byl nejhorší za 27 měsíců, na 49,2 bodu, což svědčí o pomalejším tempu poklesu sektoru. Při čtvrtletním hodnocení PMI sklouzl pod neutrální hranici padesáti bodů (na 49,8 bodu), poprvé od třetího čtvrtletí 2009 (kdy zaznamenal hodnotu 46,7 bodu).

PMI sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Jedna z těchto klíčových složek, nové zakázky, zaznamenala v prosinci rychlejší tempo poklesu. Nové zakázky se snižují již po dva měsíce za sebou a poslední pokles byl nejsilnější od července 2009. Nové exportní zakázky se rovněž snížily po druhý měsíc za sebou, což firmy všeobecně připisují krizi v Evropě.

Nižší objem nových zakázek vedl v prosinci výrobce k propuštění a omezování nákupů. Tempo poklesu v případě zaměstnanosti lehce zrychlilo, zatímco nákupy vstupů zaznamenaly jen mírnější pokles.

Ačkoli nové zakázky v prosinci poklesly, objem rozpracovaných zakázek lehce stoupl. Hlavním důvodem je výroba, jejíž objem se oproti listopadu prakticky nezměnil. Nulový růst výroby se rovněž podepsal na skladových zásobách hotových výrobků, jež poklesly tempem souměřitelným s tím v říjnu, kdy se snižovaly nejrychleji za posledních 16 měsíců.

Přes celkový pokles nákupní aktivity ve výrobním sektoru se dodací lhůty dodavatelů dále prodlužovaly, tak jako každý měsíc od září 2009. Navíc se rozsah zpoždění zhoršil, vzhledem k tomu, že řada firem hlásí nedostatek vstupů.

FIN25

Inflační tlaky ve výrobním sektoru zůstaly relativně mírné. Průměrná cena vstupů se zvedla po druhý měsíc za sebou, ovšem v historickém kontextu průzkumu pouze skrovným tempem. Firmy naopak lehce snížily ceny výstupů, aby tváří v tvář silné konkurenci zvýšily prodeje.

Agata Urbanska, ekonomka pro střední & východní Evropu u HSBC, komentovala výrobní průzkum PMI v České republice slovy:  „Prosincový výsledek PMI je mírně lepší než listopadový, ale pořád se nachází pod neutrální hranicí padesáti bodů, a proto se v následujících měsících budeme soustředit na rizika ekonomické aktivity. Již ve třetím čtvrtletí byl růst českého HDP mnohem horší než u dalších středoevropských zemí a Německa (český HDP mezičtvrtletně poklesl o 0,1 %, zatímco jak Maďarsko, tak Německo zaznamenaly půlprocentní růst a polské hospodářství dokonce růst ve výši jednoho procenta) a podle našeho názoru tomu v následujícím čtvrtletí nejspíš nebude jinak. Aktuální data o ekonomické aktivitě, které vydal statistický úřad, vykreslují poměrně statický obrázek; roční růst průmyslové výroby a exportu se oproti září nezměnil. PMI signalizuje, že můžeme očekávat ještě další pokles růstu. Přestože se Výroba dostala v prosinci zpátky nad neutrální hranici padesáti bodů, předstihové složky jako Nové zakázky a Zaměstnanost zaznamenaly pokles. Ceny vstupů v prosinci slabě vzrostly a firmy zatím snížily ceny hotových výrobků. Pokračování tohoto trendu by mohlo podkopat ziskovost firemního sektoru.

  • Našli jste v článku chybu?