Menu Zavřít

Sokolovské uhelné klesl zisk. Tlak proti fosilnímu průmyslu sílí, stěžuje si firma

11. 7. 2019
Autor: Hynek Glos

Třetí největší producent hnědého uhlí v Česku, který většinu produkce spálí ve vlastních elektrárnách, doplácí na drahé povolenky.

Tržby rostly, ale zisk klesl. S rozporuplnými výsledky zakončila loňský rok těžařská a elektrárenská společnost Sokolovská uhelná. Nárůst tržeb o devět procent na 6,85 miliardy korun byl totiž doprovázen poklesem konsolidovaného čistého zisku o jednu třetinu na 374 milionů korun. Společnost to uvedla ve své výroční zprávě za rok 2018.

Čtěte také: Soumrak uhelné éry. Tykačovy uhelné doly se loni propadly do ztráty

Předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl v úvodu výroční zprávy uvedl, že výsledek byl poznamenán „pokračujícím tlakem proti energetickým společnostem hospodařícím na bázi fosilních paliv“. Zisk táhl dolů růst cen emisních povolenek a také odstávky a modernizace elektrárenských zařízení. Rostou též mzdové náklady, které společnost kompenzuje snižováním počtu zaměstnanců.

Vlastníky Sokolovské uhelné jsou bývalí top manažeři František Štěpánek a Jaroslav Rokos, kteří ji získali po privatizaci státního podílu v roce 2004. Společnost v posledních letech těží okolo sedmi milionů tun hnědého uhlí za rok a vyrábí okolo 3,5 miliardy kilowatthodin elektřiny. Od počátku roku 2017 do této skupiny patří i elektrárna Tisová, kterou Sokolovská uhelná odkoupila od společnosti ČEZ.

Štěpánkova a Rokosova firemní skupina se zabývá také rekultivací bývalých uhelných dolů. Nedaleko Sokolova tak vzniklo třeba jezero Medard s rekreačním areálem. Další část rekultivovaných ploch se má změnit v testovací okruh pro autonomní vozidla automobilky BMW.

Vítězství uhlobarona Tykače: Chvaletice mohou vypouštět více toxické rtuti

Čtěte více:

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť

Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

bitcoin_skoleni

Miliardové náklady. Investice po zpřísnění emisního limitu si nemůže dovolit každý

  • Našli jste v článku chybu?