Menu Zavřít

Hudba bez drátů

31. 8. 2007
Autor: Euro.cz

Neotřelá myšlenka, dobrý design, kvalitní reprodukce - bude se prodávat

Život ve velkém bytě, nebo dokonce v celém vlastním domě znamená pro hudební fandy, že si musejí pořídit několik audio sestav (což silně leze do peněz), případně protkat celou nemovitost dráty tak, až připomíná pavoučí síť. Je to nepohodlné. V prvním případě musíte kopírovat CD a vytvářet štůsky s nejoblíbenějšími kusy téměř v každé místnosti, druhý přináší rizika sice relativně krátkých, nicméně častých sprintů k přehrávači. To v případě, že náhle zazvoní mobil a jazzwomanka Diana Krall právě šeptá svou baladu hlasitostí devadesáti decibelů. Moc možností, jak skloubit pohodový poslech ve velkých prostorách se šikovně propojenou aparaturou není. Řešením je buď nějaké Media Center PC s nástavbou na hlasové ovládání, anebo (pokud nejste příznivci hlavní role počítačů v obýváku) můžete sáhnout po zařízení od Philipsu se špionským označením WACS7000.
Krabice od výrobce obsahuje centrální jednotku, jeden satelit a dva různé dálkové ovladače. Systém přenáší hudbu z pevného disku centrální jednotky prostřednictvím Wi-Fi sítě mezi satelity, jichž může být v podstatě neomezené množství. V každém pokoji, v němž se některý ze satelitů nachází, lze zanechat i dálkový ovladač a je doběháno. Systém funguje obousměrně a asymetricky. To znamená, že z centrální jednotky lze formou „Broadcast“ posílat stejnou hudbu do všech připojených satelitů, stejně jako pro každý satelit zvolit vlastní skladbu. A funguje to částečně i obráceně. Ze satelitů si pomocí dálkového ovladače můžete sami vyhledat skladbu nebo album z centrály, nemůžete však svoji volbu vnutit ostatním satelitům.
Wi-Fi síť je primárně počítačová záležitost a bylo by podivné, kdyby do ní počítač nešel zapojit. Centrální jednotku lze připojit k počítači dokonce i klasickým síťovým kabelem. To možnosti sestavy WACS7000 zajímavým způsobem rozšiřuje. Získáte tím přístup ke všem audiosouborům na disku, a navíc je můžete nakopírovat do WACS7000 a jednoduše převézt na jiné místo bez tahání počítače i s příslušenstvím. Centrála obsahuje totiž téměř vše, co je potřebné k bezproblémové interpretaci mediálních souborů. Obsahuje CD přehrávač, 80GB pevný disk, na který se vejde asi 1500 komprimovaných CD, FM tuner se 60 předvolbami a RDS a USB konektor pro připojení flash paměti nebo MP3 přehrávače. Základna umí převádět stopy z audio CD rovnou do formátu MP3, zatřídit je dle ID3 Tagů a posléze pohodově a rychle vyhledávat díky nahrané databázi Gracenote. Ta už od výrobce obsahuje hodně košatý seznam vydaných disků. Když WACS7000 pozná vložené CD, ihned písničkám přiřadí informace o skladbě. Základna i satelity mají moderní design, centrální jednotka je připravená k instalaci na zeď i k postavení na stůl.
Vynikající kvalitu reprodukce má jak centrála, tak i satelity. Jediný problém přístroje se týká nešťastného humbuku kolem autorských práv. Centrála je totiž něco jako černá díra. Muziku, kterou do ní nahrajete, už nedostanete ven jinak než přehráním. Kopírování například na USB klíčenku nebo přes síť do počítače není možné. Dosah Wi-Fi je slušný, v běžném bytě o rozloze kolem sta metrů čtverečních mezi sebou jednotlivé komponenty komunikují bez problémů.
WACS7000 je velmi povedený a dotažený přístroj, který dokáže zpříjemnit život, i když jeho název je hodně krokolomný. Stálo by za úvahu, proč vlastně výrobci takové kombinace písmenek a číslic k označování spotřební elektroniky používají. Stačí se přitom podívat například k Sony s televizemi Bravia nebo k Applu, „Už mám nového iPoda“ zní přece daleko lépe než „Právě jsem si koupil nejnovější Kdy75dgt“. WACS7000, pokud mu odpustíme jméno a vyšší cenu, která je daná hlavně neexistencí pořádné konkurence, však rozhodně stojí za vyzkoušení.

Klady
nápad
design
kvalita reprodukce

Zápory
cena
ze systému nelze kopírovat na jíná média

FIN25

Tabulka:
Philips WACS7000
Cena sestavy: 29 990 Kč s DPH
Cena satelitu navíc 9990 Kč s DPH
Disk 80Gb
Komunikace Wi-Fi, LAN
Rozhraní USB
Výbava CD, FM
Formáty AudioCD, MP3, WMA

  • Našli jste v článku chybu?