Menu Zavřít

Hůl, která naviguje a vyhýbá se překážkám. Kalifornští vědci přišli s inovativní pomůckou pro nevidomé

22. 10. 2021
Autor: Andrew Brodhead/Stanford University
  • Vědci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli chytrou samonavigační slepeckou hůl

  • Posloužila jim k tomu technologie autonomních vozidel

  • Modernizovaná slepecká pomůcka disponuje senzory, díky nimž dokáže rozpoznat překážky a svého uživatele kolem nich bezpečně provést

  • Na konkrétní místa slepce zavede pomocí GPS


Bílá hůl je pro řadu lidí se zrakovým postižením nezbytnou pomůckou, bez které by se v cizím prostředí pohybovali jen stěží. Přestože na ni spoléhají miliony lidí po celém světě, za dobu své existence se nedočkala mnoha moderních aktualizací. Tedy alespoň ne takových, které by byly cenově dostupné.

Právě tato skutečnost vedla vědce ze Stanfordovy univerzity k vytvoření chytré pomůcky, kterou zhotovili s využitím technologie určené pro autonomní vozidla. Výsledkem je samonavigační slepecká hůl, jež dokáže rozpoznat překážky ve svém okolí a svého uživatele kolem nich bezpečně provést. „Chtěli jsme něco uživatelsky přívětivějšího než jen bílou hůl se senzory. Něco, co vám nejen řekne, že vám v cestě stojí nějaký objekt, ale informuje vás i o tom, co je to za objekt, a pak vám ho pomůže obejít,“ vysvětluje pro server ScienceAlert Patrick Slade ze Stanfordovy univerzity.

Chytrá hůl do značné míry spoléhá na systém LIDAR (Light Detection and Ranging), který k rozpoznání objektů a vzdálenosti využívá odrazové lasery. Součástí jsou také senzory typické pro mobilní telefony, jako GPS, akcelerometry, magnetometry a gyroskopy, které sledují polohu, rychlost i směr uživatele. A jak ukázaly testy, vliv má tato technologie i na rychlost chůze, ta se u nevidomých dobrovolníků zvýšila o 18 procent.

Do kavárny i na nákup pomocí GPS

Co se týče softwarové stránky, využívá hůl hned několik algoritmů umělé inteligence, a to včetně simultánní lokalizace a mapování (SLAM), což je způsob, jak sestavit mapu neznámé oblasti a zároveň v ní sledovat polohu uživatele. Na špičce hole se pak nachází motorizované všesměrové kolečko, které chodce povede jakýmkoli směrem. Může být rovněž využito pro navigaci do konkrétního cíle, podobně jako GPS v autě či mobilním telefonu.

Vědci jsou přesvědčeni, že by tato inovace mohla vést k výraznému zvýšení kvality života nevidomých. „Chceme, aby měl člověk vše pod kontrolou a byla mu poskytnuta správná úroveň jemného navádění tak, aby se dostal tam, kam chce, a to co nejbezpečněji a nejefektivněji,“ říká stanfordský počítačový expert Mykel Kochenderfer s tím, že na vývoji moderní slepecké hole se kromě vědců podíleli i ti, kteří představují cílovou skupinu. Na základě zpětné vazby zrakově postižených jedinců byla učiněna celá řada rozhodnutí týkajících se designu i samotné navigace.

Rakouská firma vyvinula ve spolupráci s tamní univerzitou boty, které mají „oči“. Chce tak usnadnit život nevidomým
Přečtěte si také:

Rakouská firma vyvinula ve spolupráci s tamní univerzitou boty, které mají „oči“. Chce tak usnadnit život nevidomým

Nutno podotknout, že zatím se jedná pouze o výzkumný prototyp. Už teď jsou ale tvůrci přesvědčeni o tom, že jejich slepecká hůl bude dostupnější než většina z těch, které jsou na trhu momentálně k dispozici. Cena by se měla pohybovat v řádu stovek dolarů, což je oproti produktům podobného charakteru údajně až o třetinu méně.

MM25_AI

Není to poprvé, co se vědci zaměřují na modernizaci slepeckých holí. Už dříve byla vyvinuta například slepecká hůl WeWALK, kterou lze pomocí Bluetooth spárovat s chytrým telefonem a následně integrovat s Google Mapami. Díky ultrazvukovým senzorům navíc detekuje překážky a včas na ně svého uživatele upozorní. Na holi, která se dokáže spojit s chytrým telefonem, v minulosti pracovali také vědci z ČVUT.

  • Našli jste v článku chybu?