Menu Zavřít

Hurá na Kyjev!

9. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Jaroslav Bašta bude velvyslancem v Kyjevě

PRAHA (toh) - Jaroslav Bašta, někdejší koordinátor akce Čisté ruce, se na ministerstvu zahraničních věcí příliš neohřeje. Do křesla prvního náměstka ministra usedl coby zástupce ČSSD letos v polovině srpna. Nejpozději na jaře 2006 ho ale opustí. Zdroje týdeníku EURO potvrdily, že se na vlastní žádost vrátí do diplomatických služeb a stane se českým velvyslancem na Ukrajině. Podmínkou je, že získá potřebná potvrzení a razítka.
Lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda odchod svého náměstka z Černínského paláce podporuje. Jeho nominaci, projednanou personální komisí ministerstva, už předložil ke schválení vládě. Kabinet se má Baštovou nominací zabývat tuto středu. Budoucí ambasador ještě potřebuje souhlas prezidenta Václava Klause a ukrajinské vlády. Pokud Bašta úspěšně absolvuje schvalovací proceduru, vystřídá Karla Štindla, který v Kyjevě působí od června 2002.
S diplomacií má Jaroslav Bašta bohaté zkušenosti. V letech 2000 až 2005 byl českým ambasadorem v Ruské federaci. Do Prahy se měl podle ministerských zvyklostí vrátit už v roce 2004, premiér Jiří Paroubek za něj ale dlouho nemohl najít vhodného náhradníka. Takže Bašta přesluhoval. Navíc se letos v létě stal součástí hry o posílení vlivu sociální demokracie v resortu zahraničí. Vlivní poslanci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka ale nejprve prosazovali na místo náměstka ministra zahraničí kontroverzního diplomata Hynka Kmoníčka. Jeho kandidatura vzbudila ovšem odpor nejen koaličních partnerů ČSSD, ale rovněž ministra Cyrila Svobody. Když se Jiří Paroubek rozhodl, že do Moskvy vyšle svého poradce a exministra obrany Miroslava Kostelku, stal se Bašta vhodným kompromisním kandidátem. Cyril Svoboda s jeho nástupem do úřadu souhlasil. Bašta se poté stal náměstkem ministra zahraničních věcí pro aktuální politické záležitosti. Týdeník EURO má však informace, že nebyl příliš spokojen s úkoly, které mu ministr zadával. „Neuspokojovalo ho to. Sáhnul nakonec raději po prvním významnějším velvyslaneckém místě, které se namanulo. Byla to Ukrajina,“ uvedl zdroj týdeníku EURO.
Bašta například ministerstvo zahraničí zastupoval na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve slovinské Lublani. V průběhu prosince by měl zahájit provoz pobočky českého zastupitelského úřadu v iráckém Kurdistánu.
Bývalý disident Jaroslav Bašta strávil v sedmdesátých letech minulého století více než dva roky ve vězení za podvracení republiky. Po listopadu 1989 se stal náměstkem ředitele civilní kontrarozvědky, později vedl lustrační komisi na ministerstvu vnitra. V devadesátých letech se začal angažovat v sociální demokracii, byl poslancem Parlamentu ČR. Členem vlády byl od července 1998 do března 2000. Měl na starost koordinaci tuzemských tajných služeb a již jmenovanou protikorupční akci Čisté ruce.

  • Našli jste v článku chybu?