Nejméně dva mrtví, rozsáhlé výpadky elektřiny, jež postihly dle BBC více než milion domácností napříč Louisianou a Mississippi a které by mohly trvat řádově několik týdnů, a současně i 95 procent uzavřených ropných plošin. Taková je bilance řádění Idy, hurikánu čtvrté kategorie, který na oblast Mexického zálivu udeřil v neděli. Shodou okolností se tak stalo přesně 16 let poté, co okolí New Orleans zdevastoval jiný ničivý živel, a sice hurikán Katrina. Ten za sebou v roce 2005 zanechal bezmála 1900 obětí.
Ida sice nebyla tak zničující jako její nepřímá předchůdkyně, i tak se ale do historických análů stihla zapsat coby pátý nejrychlejší hurikán, jaký se kdy prohnal po území Spojených států. Provázel ji totiž vichr o rychlosti 240 kilometrů v hodině.
Jeho obrovská síla a také předpokládaný směr pohybu dělal místním autoritám velké vrásky na čele dlouhou dobu dopředu. V oblasti je totiž koncentrováno na 17 procent veškerých kapacit těžby ropy na území USA. Evakuována musela být téměř polovina těžebních věží z více než 550 platforem, které zde byly v minulosti vybudovány. Odplout muselo také hned několik těžebních lodí, jež v dané lokalitě kotvily.
Právě kombinace všech těchto faktorů pak vyhnala bezprostředně předtím, než hurikán zasáhl pevninu, ceny ropy strmě vzhůru. Zatímco ještě 20. srpna se barel americké lehké ropy (WTI) na trhu prodával za cenu 62,17 dolaru, v neděli byl k dostání hned o sedm dolarů dráž. A zdražila rovněž severomořská ropa Brent. Z dřívějších 65,19 dolaru za barel její cena povyskočila na 73,37 dolaru.
Místo, kde hurikán Ida zasáhl pevninu, bylo dle Andyho Lipowa z poradenské společnosti Lipow Oil Associates „pro ropný průmysl jedním z těch nejhorších vůbec“, řekl serveru CNN. Sami těžaři odhadovali podle dřívějších zpráv denní ztrátu na 1,74 milionu barelů, přesné škody však budou známy až později.
Už nyní vypadá pravděpodobně, že jejich rozsah by nemusel být tak velký, jak se původně předpokládalo, a že je řidiči – včetně těch českých – nejspíš nakonec příliš nepocítí. Analytici ze společnosti Boenning & Scattergood, které oslovila zpravodajská agentura AP, očekávají, že celková výše škod se bude pohybovat okolo hranice 10 miliard dolarů a bude tedy zhruba devětkrát menší než v případě zmíněné Katriny.
To ostatně potvrzuje i trh. Během pondělí, tedy chvíli poté, co Ida zeslábla na tropickou bouři, se cena jednoho barelu WTI dokonce o půl dolaru snížila, přičemž to samé se dá říci i o severomořské ropě Brent.
„Vlivy přírodních faktorů bývají pouze dočasné,“ vysvětlil redakci Euro.cz analytik brokerské společnosti XTB Jiří Tyleček. „Zatím američtí producenti i rafinérie sčítají škody, ale nevypadá to, že by americká ropná infrastruktura utrpěla extrémní poškození. Vliv hurikánu na cenu ropy by tak měl postupně slábnout.“
O nejbližším vývoji cen ropy rozhodne OPEC+
Že se tuzemští řidiči zatím žádného dalšího zdražování obávat nemusejí, minimálně v souvislosti s hurikánem Ida, podle Tylečka potvrzuje také aktuální vývoj cen na palivové burze v Rotterdamu. Právě od nich se v konečném důsledku odvíjí to, kolik u čerpacích stanic za natankovaný benzín a naftu zaplatí sami motoristé. „Zde se vytvořila pouze lokální maxima,“ řekl analytik s tím, že za pohonné hmoty budou Češi i nadále platit méně než v průběhu uplynulých letních týdnů.
Aktuálně se na zdejších stanicích jeden litr benzínu Natural 95 v průměru prodává za 33,77 koruny, v případě nafty musejí řidiči počítat s 31,58 koruny za litr. To, kterým směrem se vydají dále, by mohlo být jasnější již v horizontu příštích několika hodin. „Další vývoj na ropě ovlivní středeční schůzka OPEC+ a pokračování hurikánové sezóny v USA,“ uzavřel Tyleček.