Akcionáři se shodli na cenách do konce dubna
PRAHA (il) – Akcionáři České rafinérské (ČeR) se minulý pátek na mimořádné valné hromadě shodli na cenách dodávek surovin Chemopetrolu do konce dubna 2003. K odvolání generálního ředitele Ivana Ottise, o které mateřský Unipetrol usiluje již od léta, zatím nedošlo, přestože firma předpovídá ztrátu za rok 2002 ve výši 1,2 miliardy korun. Měl by být odvolán v lednu a jeho nástupcem by se mohl stát Ivan Souček, investiční ředitel podniku.
Příčina ztráty však nespočívá jen v nízkých rafinerských maržích. Slovnaft a okolní rafinerie nemají tak velké propady. Hvězda ČeR rychle pohasíná, Unipetrol může jen přihlížet. Hlavním důvodem propadu je zřejmě obchodní politika, která vede k nízkému využití kapacit, zejména nového fluidního cracku (kolem 60 procent), který stál osm miliard korun. Místo toho, aby se ČeR pokusila zvýšit svůj podíl na trhu snížením cen produktů, zvýšila v roce 2002 vývoz. I akcionáři IOC - kteří vlastní 49 procent v ČeR - a Benziny údajně dovážejí ze zahraničí velké množství pohonných hmot levněji, než jim je dodává ČeR. Přitom rozdíl mezi cenou pro Česko a exportní cenou je zhruba 20 dolarů na tunu. Zvyšováním vývozu, který je o 20 dolarů levnější, na úkor domácího trhu se prohlubuje ztráta.
ČeR zřejmě bude mít problém s pohledávkami zhruba 200 milionů korun za firmou Robin Oil a kolem půl miliardy korun za společností Bena. Otázka je, zda má ČeR tyto pohledávky dobře zajištěné, protože je pravděpodobné, že v souvislosti s kauzou celního dluhu firmy Bena nebudou spláceny.
Spekuluje se o tom, zda takový obchodní přístup není přípravou na privatizaci a s tím související ocenění ČeR. Zajímavé totiž je, že se hospodaření ČeR začalo radikálně zhoršovat několik měsíců před rozhodnutím vlády o privatizaci v prosinci 2001.