Menu Zavřít

Hvězdné války za víza

30. 6. 2006
Autor: Euro.cz

Americké rakety a radary slibují bezpečnost, ale vzbuzují hysterii

Neměli by tuzemští politici zkusit vyhandlovat umístění americké raketové základny na českém území za zrušení amerických víz pro české občany? To by byl hodně nešťastný přístup. Podstata celé věci je totiž úplně někde jinde.
Experti amerického Pentagonu dospěli k závěru, že k posílení jejich protiraketového deštníku by bylo vhodné - a proti jiným variantám i úsporné - vybudovat ještě jednu raketovou odpalovací základnu. Dvě už Američané mají, jednu na Aljašce, druhou v Kalifornii. Ta třetí by měla fungovat někde ve východní Evropě. Uvažuje se prý o Polsku nebo Česku. Tyto státy se „čirou náhodou“, rozhodně ale bez vlastního přičinění, ocitly kvůli své poloze ve velmi privilegovaném postavení.
Vybudování takové základny v Česku by nám přineslo samá pozitiva. Zaprvé bezpečnost. Americký raketový deštník dokáže zachytit a sestřelit i střely, které by mohly ohrozit české území nebo české vojáky v zahraničních misích.
Mezinárodní prestiž za druhé. Naši spojenci v Evropské unii i v NATO by nemohli neocenit, že jsme Spojeným státům poskytli pár desítek hektarů půdy k projektu, který podstatně zvýší i jejich bezpečnost a odradí případné útočníky od šílených nápadů zlikvidovat západní civilizaci. A také finanční úspory. Američané budou výstavbu své základny financovat zcela sami, žádný příspěvek od nás nepožadují. Po uvedení systému do provozu by navíc česká armáda mohla rozpustit některé své jednotky, protože už jednoduše nebudou potřeba. Tím se ušetří pěkných pár milionů. Nezanedbatelná je také možnost přístupu k technologiím. Přestože Američané budou určitě hodně obezřetní, čeští politici by českým vědcům rozhodně měli vyjednat přístup na základnu a dohodnout se s Američany na nějakém otevřeném režimu spolupráce.
Samá pozitiva. Rizika snad neexistují? Kritici - hlavně z řad tuzemských komunistů - často upozorňují na to, že raketová základna na českém území z nás dělá automaticky terč. Teoreticky by to mohla být pravda. V praxi je to ale jinak. Potenciální útočníci - teroristé, severní Korea, Írán - jsou zatím rádi, když dokáží horko těžko vyrobit nebo koupit kvalitní balistickou střelu. Raketu s doletem na území USA zatím mají dle dostupných informací pouze Severokorejci, ostatní se dostali lehce nad jeden tisíc kilometrů. Na likvidaci přísně střežené americké raketové základny prostě nemají kapacity, schopnosti ani finance. Navíc, zničení jedné jediné základny, třeba té v Česku, by jim rozhodně nezaručilo, že jejich raketa po odpálení skutečně doletí k cíli. Američané totiž mají k jejímu sestřelení mnoho dalších záložních možností.
Výsledek úvah „pro - proti“ je zřejmý. Americká raketová základna v Česku jednoznačně posílí naši národní bezpečnost. To je prostě nezpochybnitelný fakt. Právě to by si měli čeští politici, alespoň ti „vládní“, kteří mají dočasně odpovědnost za chod státu, ujasnit. A následně to - čím dřív, tím lépe - vysvětlit občanům.
Že máme za české „ano“ něco chtít? Zrušení víz? Uvažovat v pojmech něco za něco by v tomto případě mohlo být kontraproduktivní. Američané si sami velmi dobře uvědomují, co pro ně bude raketová základna číslo tři znamenat. Nechme je popřemýšlet, ať nám sami nabídnou nějakou „odměnu“. Už nyní se ale dá říct, že v případě uzavření dohody by prostě nešlo víza pro české obrany nezrušit. To je nemyslitelná a zcela neobhajitelná situace. Vládní politici v mezičase rozhodně neměli přistoupit na přihlouplé a hysterické debaty typu: „dřív nám diktovala Moskva, teď Washington“ nebo „americká základna ohrožuje suverenitu země“. To ať se řeší v Haló novinách.
Týdeník EURO má informace, že kolem Topolánkovy vlády se už vytvořila skupina lidí, kteří hodlají připravit informační kampaň a vysvětlit konečně - věcně a jasně - českým občanům, proč jsou americké rakety pro tento stát prospěšné. To je velmi pozitivní signál.
Dalším pozitivním signálem bude, když spolu s Paroubkem ze Strakovy akademie vyšumí i alibistické úvahy o vypsání referenda, které sociálnědemokratický expremiér před pár dny odstartoval. Přitom to paradoxně byla právě jeho strana, která do platné české Bezpečnostní strategie zakomponovala větu o tom, že tento stát bude podporovat každý systém „schopný zajistit ochranu území před zbraněmi hromadného ničení a raketovými technologiemi“. K čemu pak referendum?! A do třetice: svou rozhodnost a vyspělost ukážeme i tím, když se najednou nezačneme o základnu „přetahovat“ s Poláky. Přechodně privilegované geostrategické postavení není ani naše, ani jejich zásluha. A plánovačům Pentagonu do karet nevidíme. Co když ideální varianta zní: radary a řídicí středisko v Česku, odpalovací sila a rakety v Polsku?
Bude lepší jen říct: „Ano, jdeme do toho s vámi,“ a vyčkat, co se bude dít. Bez debat.

  • Našli jste v článku chybu?