Menu Zavřít

Hvězdy na evropském nebi

11. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Padesát nejvýznamnějších osobností

Starý kontinent určitě zažil lepší časy. Ekonomický růst od Itálie po Švédsko nelze už dlouho charakterizovat jinak než jako chudokrevný. Ani Euro během své krátké existence k oživení nepřispělo. Celou dobu klesalo vůči dolaru a pouze jednou nedávno vyplavalo k hladině, aby se nadechlo. Obří společnosti, jako Vodafone, Vivendi Universal nebo Deutsche Telekom, které byly ještě nedávno oslavovanými vlajkonoši evropské budoucnosti, dnes unaveně klopýtají. Ani politika není, co bývala a stále více voličů se přiklání k extrémní pravici. K tomu všemu ještě čeká Evropskou unii nelehký úkol: přivítat v roce 2004 ve svých řadách deset nováčků.
V takové ne zrovna nejrůžovější atmosféře vybrali dopisovatelé a redaktoři týdeníku BusinessWeek letošní Hvězdy evropského nebe. Pravda, problémů je moře, ale výběr vhodných kandidátů z řad talentovaných evropských manažerů, politiků, inovátorů a finančníků k nim nepatří. Zvítězili ti, kteří byli trpěliví a moudrá strategická rozhodnutí se jim vyplatila i v hubených letech.
Platí to o manažerech typu Gérarda Mestralleta z Francie. Ten po maličkých krůčcích přeměnil pařížskou společnost Suez na vodárenskou a energetickou firmu globálního významu. V devadesátých letech se mohl snadno nechat zlákat svody mediální oblasti a pustit se do obchodování s energií i do internetového podnikání. Tam všude se tehdy nabízely pohádkové zisky. Na rozdíl od některých „modernějších“ kolegů z evropských podnikatelských kruhů Mestrallet věděl, jak říci ne, a dnes se mu daří skvěle. Stejné to bylo i s Pasqualem Pistoriem, sicilským ředitelem francouzsko-italské firmy na výrobu čipů STMicroelectronics. Díky vysokým investicím do výzkumu a vývoje a strategickému partnerství s předními společnostmi ze světa telekomunikací a spotřební elektroniky Pistorio dostatečně prokázal, jak umí s STMicro kormidlovat mezi útesy i na volném moři. „Znalosti a zkušenosti si budujeme už čtrnáct let. Proto jsme teď na špici,“ říká.
Na výkonnost se dokázal pořádně soustředit také Španěl Emilio Botín. Dnes je z něj jeden z nejúspěšnějších bankéřů v Evropě. Jeho nejbližší spolupracovníci z madridské banky Santander Central Hispano (SCH) upozorňují, že sedmašedesátiletý Botín pravidelně svolává ředitele na nedělní strategické schůzky. Díky jeho nasazení a dobrému nosu na akvizice - například na konci minulého roku překvapil, když za pět miliard dolarů klidně koupil brazilskou banku Banespa - se SCH těší postavení největší španělské i latinsko-americké banky, co do objemu aktiv. A v Evropě patří k nejrentabilnějším.
Takové troufalé obchody jsou sice důležité, ale umění vyniknout mezi evropskými podniky nakonec stejně spočívá v řízení a motivaci zaměstnanců. A to se často děje v prostředí kulturního a jazykového babylónu. Jak říká generální ředitel automobilky Ferrari Luca di Montezemolo, jako šéf „musíte vytvořit takové podmínky, aby byli lidé ochotní pracovat na maximum.“
Ale dnes neženou vývoj kupředu jenom manažeři. Poslanec Bundestagu tureckého původu Cem Ozdemir tlačí Němce, aby přehodnotili svůj postoj k příslušníkům etnických a náboženských menšin. Kontroverzní Dán Bjorn Lomborg se obrací na mocné ekologické lobby a zpochybňuje některé z jejich základních premis. Henri Loyrette, zapálený ředitel Louvru, bojuje s centrální vládou, která chce přiškrtit umění.
Zelenou má ale i inovace. Jak jinak si vysvětlit překvapivý úspěch Paula Grattona z Británie? Společnost Egg patří díky tomuto dvaačtyřicátníkovi, který ani nemá vysokou školu, k nejúspěšnějším mladým internetovým bankám. Bernard Liautaud, manažer obří softwarové firmy Business Objects, dokazuje, že i z francouzské líhně techniků může vzejít vítěz. Business Objects poráží taková esa, jako je americký Oracle nebo německý SAP.
Tajemství mnoha úspěšných Evropanů spočívá v umění nasadit tradiční evropské páky novým, neotřelým způsobem. Tak například Francouz Marc Refabert vybudoval úspěšnou firmu na prodej francouzských sýrů po internetu. A v dalekém Rusku s místy drsným podnikatelským klimatem postavil podnikatel Anatolij Karačinskij softwarovou základnu, která zaměstnává přes dva tisíce programátorů. Ti navíc pracují nejen pro ruské firmy, ale také pro nejstabilnější společnosti na Západě, například pro Citigroup. Jde o vůbec prvního Rusa, který se dostal na seznam evropských hvězd. Evropa se mění a my s ní.
Příštích pár let pravděpodobně prověří kontinent stejně jako období bezprostředně po 2. světové válce, kdy se Evropa sbírala z trosek. Tentokrát to bude demografická zkouška. Zhruba sto milionů lidí z bývalého východního bloku si brzo bude muset najít své místo v rámci EU. „Sjednocení našeho kontinentu je na dohled a my se musíme zodpovídat,“ upozorňuje předseda Evropské komise Romano Prodi. „Rozšíření si vyžaduje, abychom jasněji definovali, co chceme od společenství pětadvaceti nebo ještě více států.“ Je třeba učinit historická rozhodnutí o tom, zdali se má Evropa stát opravdu soudržným politickým uskupením, anebo zůstat volnou koalicí jednotlivých zemí.
Tedy otázky vskutku zásadní. Ale to, zda bude Evropa nakonec úspěšná, nebo ne, závisí na dynamickém lidském kapitálu. V tomto směru se Evropa o svou budoucnost nemusí obávat.

TOP 50 Evropanů

MANAŽEŘI

GERARD MESTRALLET, předseda představenstva a generální ředitel, Suez Francie
PASQUALE PISTORIO, generální ředitel, STMicroelectronics Itálie
LINDSAY OWNE-JONES, generální ředitel, L’Oréal Francie
JENS ALDER, generální ředitel, Swisscom Švýcarsko
LUCA DI MONTEZEMOLO, generální ředitel, Ferrari Itálie
LUC VANDEVELDE, předseda představenstva, Marks & Spencer Group Velká Británie
YVES CARCELLE, prezident, LVHM Fashion Group Francie
WOLFGANG ZIEBART, místopředseda představenstva, Continental Německo
GEORG KOFLER, generální ředitel, KirchPayTV Německo
ERIK BOGSCH, generální ředitel, Richter Gedeon Maďarsko

INOVÁTOŘI PAUL GRATTON, generální ředitel, Egg Velká Británie
KIM WINSEROVÁ, generální ředitelka, Pringle Velká Británie
JOSE MARIA FERNANDEZ SOUSA, prezident, Zeltia Španělsko
ERNESTO BERTARELLI, generální ředitel, Serono Švýcarsko
MICHEL ALARD, předseda představenstva, Wavecom Francie
DANIEL LIBESKIND, architekt Německo
MARCEL WANDERS, návrhář, Moooi Nizozemsko
AUSTIN SMITH, ředitel, Centre for Genome Research Velká Británie
PIERRE HERME, ? šéfkuchař, cukrovinky Francie

REFORMÁTOŘI ANDREJ ILLARIONOV, spolupracovník prezidenta a ekonomický poradce Ruská federace
CEM OZMDEMIR, poslanec Bundestagu Německo
HENRI LOYRETTE, prezident a ředitel, Louvre Francie
BJORN LOMBORG, statistik Dánsko
SUSANA RODRIGUEZ VIDARTEOVÁ, děkanka, La Comercial Španělsko
MAYBRIT ILLNEROVÁ, moderátorka, Berlin Mitte Německo
DAVID BLUNKETT, ministr vnitra Velká Británie
JAN TRUSZCZYNSKI, diplomat Polsko
BALTASAR GARZON, vyšetřující soudce Španělsko

FINANČNÍCI EMILIO BOTÍN, předseda představenstva, Santander Central Hispano Španělsko
AMELIA FAWCETTOVÁ, administrativní ředitelka, Morgan Stanley Europe Velká Británie
WOJCIECH KOSTRZEWA, generální ředitel, BRE Bank Polsko
KEMAL DERVIS, ministr hospodářství Turecko
MARC BREILLOUT, generální ředitel, Fimat Group Francie
JOHN DUFFIELD, zakladatel, New Star Asset Management Velká Británie
CORRADO PASSERA, generální ředitel, IntesaBci Itálie
WOLFGANG VAN BETTERAY, partner, Metzeler-van Betteray Německo
CHRISTOPHER EVANS, předseda představenstva, Merlin Biosciences Velká Británie
PRINCEZNA GLORIA VON THURN UND TAXIS Německo

PODNIKATELÉ DANIEL BOREL A GUERRINO DE LUCA, předseda představenstva a generální ředitel, Logitech Švýcarsko
LEONARDO DEL VECHIO, generální ředitel, Luxottica Itálie
ANATOLIJ KARAČINSKIJ, prezident, Information Business Systems Ruská federace
BERNARD LIAUTAUD, generální ředitel, Business Objects Francie
MARC REFABERT, ředitel, fromages.com Francie

bitcoin školení listopad 24

PRůKOPNíCI ROLF ERIKSEN, generální ředitel, Hennes & Mauritz Švédsko
ANDREA GUERRA, generální ředitel, Merloni Elettrodomestici Itálie
GIULIANO BERRETTA, generální ředitel, Eutelsat Francie
LENNART JOHANSSON, prezident, Svaz evropských fotbalových asociací Švédsko
AGNES TOURAINOVÁ, výkonná senior viceprezidentka, Vivendi Universal Francie
MARIE-CHRISTINE CAUBETOVÁ, senior viceprezidentka, Renault Francie
ALEJANDRO AMENABAR, filmový režisér Španělsko Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Na této zvláštní sekci se podílela celá řada dopisovatelů časopisu BusinessWeek: Catherine Belton, Drake Bennett, Kerry Capell, Christopher Condon, Gail Edmondson, Jack Ewing, David Fairlamb, Carol Matlack, Stanley Reed, Andy Reinhardt, Philip Schmidt, Ariane Sains, Christine Tierney, Bogdan Turek a Christina White. V New Yorku editovali Rose Brady a Michael Serrill.

  • Našli jste v článku chybu?