Menu Zavřít

Hvězdy na víně

3. 6. 2019
Autor: Euro.cz

Slavní architekti zanechávají svůj otisk ve vinicích po celém světě

První příklady moderně pojatých chateau se objevily v Austrálii a v kalifornském Napa Valley. Velmi úrodnou půdou se v tomto ohledu stalo sousední Rakousko, kde najdeme desítky moderních novostaveb. „Svoje“ vinařství mají dnes ty největší hvězdy světové architektury, jako jsou Frank Gehry, Zaha Hadid, Norman Foster i Philippe Starck, Santiago Calatrava nebo Smiljan Radic. Některé jejich výtvory působí jako čistý výhřez ega mezi vinnou révu, jiné se s respektem k podstatě a krajině originálně vypořádaly se zadáním, aniž by na sebe strhávaly pozornost. Každý má ale jiný vkus, posuďte sami.

Španělský dárek

Dekonstruktivistický kanadsko-americký architekt Frank O. Gehry zasadil do jedné z nejstarších vinic v oblasti La Rioja v roce 2006 rozmáchlý postmoderní hotel.

Inspirací bylo krátce předtím postavené muzeum v Bilbau. Předního světového architekta získali vinaři tak, že mu věnovali víno ročníku jeho narození, 1929. Fasáda je pokrytá titanem v růžovém, zlatém a stříbrném odstínu.

S Andami v zádech

Budovu vinařství z roku 2014 chilský architekt Smiljan Radic navrhl tak, aby co nejméně zasáhla do krajiny s Andami v pozadí. Zároveň jí spolu se svou manželkou Marcelou Coreaovou vtiskl originální vzhled na pomezí architektury a umění. Inovativní a ekologická budova má střechu potaženou průsvitnou textilií. Přestože je celá výroba umístěná pod zemí, což uvnitř udržuje přirozenou stálou teplotu, textilie do interiéru přivádí sluneční světlo.

Mimochodem Smiljan Radic navrhl pro moravské Boskovice multifunkční dům v bývalém židovském ghettu. Zatím není jisté, zda a kdy se postaví.

Calatravova vlna

Další ikonickou postavou současné architektury, která zanechala v posledních měsících alespoň malou českou stopu, je Santiago Calatrava. V soutěži o Dvorecký most, který překlene Vltavu, ale bohužel nevyhrál. Calatrava je autorem vinařství pod mohutným pohořím Sierra de Cantabria. Ústředním prvkem celé stavby je vlnící se střecha. Stavba je dlouhá téměř 200 metrů.

Matrjoška v La Rioja

Vinařství Rafael López de Heredia Tondonia patří mezi nejstarší a nejslavnější vinařský závod ve španělské provincii La Rioja. V roce 2002 se jeho majitelé rozhodli postavit nový pavilon, který by byl zároveň obchodem a místem, kde mohou návštěvníci ochutnat vína z jejich produkce. Patrně nejslavnější architektka světa Zaha Hadid (nedávno zesnula) uvnitř nového pavilonu umístila historický pavilon z roku 1910, který je navržen ve stylu fin-de-siěcle (historizující estetika konce 19. století). Podobně jako u ruské matrjošky nový pavilon představuje pouze jednu z vrstev větší kompozice.

„Analogie se slupkami cibule nás přivedla ke studiím obalu odvozeného z různých profilů. Jednotlivé úseky se odvíjejí od pravoúhlého tvaru starého pavilonu a postupně se křiví a deformují do podoby obří dekantovací nádoby, což původně nebylo naším záměrem, ale v průběhu prací jsme tuto paralelu zpozorovali a nemohli jednoduše ignorovat skutečnost, že navrhujeme novou lahev pro staré víno“ popsali postup tvorby autoři z kanceláře Zahy Hadid.

Moderna s rodokmenem

Britské architektonické studio Foster + Partners, které vede slavný Norman Foster, navrhlo vinařství v Chateau Margaux, kousek od francouzského Bordeaux. Krom novostavby určené k výrobě, degustaci a prodeji vína studio rekonstruovalo přilehlé stávající budovy.

Cílem projektu bylo vybudovat nejmodernější vinařství v kraji. Chateau Margaux bylo v roce 1855 přiznáno zařazení do kategorie premier cru a je díky dávnému královskému privilegiu jediným vinařstvím v kraji, kde víno nese stejné jméno jako vinařství.

V Bordeaux přistála vesmírná loď

Slavný francouzský designér a architekt Philippe Starck navrhl a postavil pro vinařství Chateau Les Carmes Haut-Brion nový vinný sklep určený pro výrobu vína. Stavba připomínající vesmírnou loď nebo futuristické plavidlo se v areálu vinařství vznáší na vodě poblíž vinic. Zvenčí je viditelná pouze měděná fasáda a malá okénka nad úrovní vodní hladiny. Do objektu vedou dva můstky. •

MM25_AI

O autorovi| Hana Boříkova, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?