Banky budou moci poskytovat hypotéky jen na 40 procent hodnoty nemovitosti a zbytek si klient musí zaplatit ze svého. Tato zpráva proběhla před několika dny médii s odvoláním na aktuální plán, který prosazuje Evropská komise.
Informace způsobila poplach. Takový záměr by zásadně ovlivnil trh. Kdo by totiž neměl na koupi nemovitosti alespoň šedesát procent vlastních zdrojů, nedostal by hypotéku. Vzhledem k tomu, že drtivá většina klientů si bere hypotéku vyšší, nezískal by úvěr skoro nikdo.
Nakonec se ale zjistilo, že žádný takový plán neexistuje. Respektive jeden podobný existoval. Před dvěma lety.
Kachnu odstartovalo květnové vydání newsletteru Kanceláře finančního arbitra České republiky Františka Klufy. V článku s názvem EU chce měnit pravidla pro hypotéky se píše, že dle serveru Euroactiv.cz hodlá komise prosadit zmiňované omezení hypoték. Klufa tvrdí, že měl na mysli dosavadní aktivity komise v tomto směru. Formulace však vyznívá tak, že se jedná o velmi aktuální záležitost, a zprávy se chytlo několik novinářů. „Nešťastná kauza způsobená neobratným newsletterem,“ popisuje situaci Klufa.
Kauzu ovšem vedle novinářů přiživily také některé banky, i když nevinně. Pouze reagovaly na dotazy novinářů obecně. Například Česká spořitelna odpovídala na otázky týkající se změn v oblasti regulace hypoték takto: „Můžeme říct jen to, že o nich víme, ale neznáme zatím konkrétní parametry, proto je předčasné se k nim vyjadřovat.“ Vzhledem k tomu, že Evropská komise krouží okolo utahovaní pravidel na hypotečním trhu několik let a zřejmě potrvá ještě hodně dlouho, než se na něčem shodne, vyjádření bylo relevantní.
„Informace o regulaci nebyla nová, je z roku 2009 a nepodařilo se ji najít v žádných oficiálních materiálech EU,“ řekl šéf Hypoteční banky Jan Sadil a dodal: „Později jsme skutečně objevili materiál k diskusi z roku 2009, ve kterém se v poznámce pod čarou objevila tato úvaha s hvězdičkou a menším fontem. Týkala se komerčních nemovitostí, nikoli rezidenčních.“
Kachna naštěstí prolétla médii bez závažnějších důsledků. Ještěže to s hypotékami nedopadlo jako s okurkami, které teď nikdo nechce.