Menu Zavřít

Hypotéku má každý pátý Čech, ukazuje průzkum. Uvažuje o ni deset procent lidí

23. 5. 2019
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta archiv

Hypotéku má každý pátý Čech, deset procent o ní uvažuje. Zájem Čechů o bydlení 've vlastním' přetrvává a pro zhruba tři čtvrtiny úspěšných žadatelů také podle průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA) představoval hlavní důvod, proč si hypotéku vzali.

Ve srovnání s ostatními zeměmi EU se Česko co do podílu vlastnického bydlení pohybuje nad průměrem, který v zemích evropské osmadvacítky dosahuje 69 procent. V České republice je to skoro 79 procent lidí. Počet nově sjednaných hypoték vlivem regulace a vysokých cen nemovitostí ve velkých městech mírně klesá.

„Mentalitu Čechů v tomto ohledu nepředěláte. Češi zkrátka vidí ve vlastním bydlení jistotu a hypotéka je pro ně často jedinou cestou, jak ho dosáhnout,“ řekl dnes při prezentaci průzkumu hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura.

Splácíte hypotéku?

Splácení hypotéky v průzkumu uvedl každý pátý Čech. Další desetina si ji plánuje vzít, což je o pět procentních bodů více než loni. Rozhodovat se chtějí především podle úrokových sazeb (64 procent) a RPSN (57 procent). RPSN je roční procentní sazba nákladů, jež vyjadřuje celkové náklady na daný úvěr.

Při výběru nemovitosti je pro více než čtvrtinu lidí nejdůležitější velikost dané nemovitosti a pro 15 procent její typ. Podle Staňury ale ve skutečnosti lidé zpravidla v prvé řadě vychází z lokality.

Hypotéka se nejčastěji pohybuje od jednoho do dvou milionu korun (42 procent) a dobu splácení si Češi volí na více než 20 let (66 procent). Sjednávaná doba souvisí s věkem žadatelů. „Kratší dobu si volí zejména starší lidé, naopak na více než 20 let se upisují lidé do 40 let, uvedla ředitelka výzkumu agentury SC&C Jana Hamanová.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


Dalším parametrem, který ovlivňuje délku sjednané doby hypotéky je její výše. Čím vyšší hypoteční úvěr si žadatel vezme, tím spíše si splátky rozloží do více let. Toto je současně hlídáno ze strany České národní banky, která svým doporučením stanovila, že měsíční splátka všech žadatelových úvěrů nesmí překročit 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu.

Prověřování a posuzování bonity žadatelů o hypotéku bankou hodnotí 65 procent respondentů jako přísné, ale správné a účinné. Vážnou dlouhodobou nemoc či úmrtí jednoho ze spoludlužníků považuje 34 procent Čechů za největší riziko, které by mohlo ohrozit jejich schopnost splácet. Rozchodu s partnerem se bojí sedm procent dotázaných. To je přitom podle Staňury daleko častějším problémem, se kterým se dlužníci na banku obracejí. Dalším významným rizikem je ztráta zaměstnání (31 procent).

MM25_AI

Průzkum SC&C provedla mezi tisícovkou respondentů.

Přečtěte si také:

Cizinci koupí až čtvrtinu nových bytů v Praze. Atraktivní je pro ně centrum

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Tři pětiny bytového trhu v Praze si mezi sebe rozdělila desítka developerů

Starší byty v Praze jsou téměř šestkrát dražší než v Ústí nad Labem

Kupujete nemovitost? Pozor na zástavní právo smluvní

Potřetí v řadě pokles. Průměrná sazba hypoték se v dubnu snížila na 2,85 procenta

  • Našli jste v článku chybu?