Poptávka po hypotečních úvěrech byla v říjnu ve srovnání s minulým a předminulým rokem slušná. Přesto je již nyní patrný počínající útlum hypotečního trhu. Fincentrum Hypoindex ukazuje, že ani mimořádně výhodné sazby a tvrdý boj bank nedokázaly v říjnu zopakovat jarní hypoteční optimismus.
V srpnu jsem na tomto místě jásal nad Čechy, kteří nedbají blbé mediální nálady a neváhají investovat do nového bydlení v míře, která vzdáleně připomněla roky 2007 a 2008 (do srpna, samozřejmě). Závěru roku stále pomáhá očekávaná vyšší sazba DPH a stále relativně dobrý stav ekonomiky. Na krizi se sice čeká, ale tak nějak ji vlastně ještě nikdo moc necítí. Spolu s tím hrají roli také mimořádně výhodné podmínky jak ve financování, tak na vlastním realitním trhu. Z podzimních dat nicméně jasně vyplývá, že trh klesá a příští rok můžeme očekávat výrazný propad.
Hypotéky jsou důležitým bankovním produktem i měřítkem nálady střední třídy, pilíře státu. Zatímco o skromně úročená bankovní depozita je dnes rvačka, o opravdu levné hypotéky je zájemců čím dál méně. Nevěřím, že by se v září a říjnu zásadně zhoršila očekávání Čechů. Hrozba přicházející krize je občanům této země médii servírována již tři roky. Češi si za tu dobu na špatné předpovědi zvykli a jejich zaměstnavatelé jsou připravenější než kdy dříve. Oproti Italům či Španělům navíc obyvatelé Česka neuvykli luxusu.
Hledání motorů růstu hypotečního trhu pro příští rok je proto složité. Cena k nim patřit nebude ani marketing se všemi speciálními nabídkami nezabírá. Hypoteční trh přitom přímo ovlivňuje stavebnictví, zaměstnanost, celkový HDP a výběr daní.
Zpomalení zájmu o nové bydlení musí mezi svá témata zařadit vláda. Stimulace této oblasti totiž pomůže stavbařům, výběru daní a ve střednědobém horizontu i porodnosti. Penzijní reforma je důležitá. Nicméně pro nejbližších pět let je její význam marginální na rozdíl od dnes opomíjené podpory bydlení.