Za první pololetí si Češi sjednali hypotéky za 15,5 mld. Kč. Naše minianketa mapuje, co se děje, když dlužník hypotéku přestane splácet a jak často k tomu dochází.
Za první pololetí si Češi sjednali hypotéky za 15,5 mld. Kč. Naše minianketa mapuje, co se děje, když dlužník hypotéku přestane splácet a jak často k tomu dochází.
KLÁRA GAJDŮŠKOVÁ (ČS)
Vždy se snažíme řešit problém nejprve dohodou s klientem. Ke každému případu přistupujeme individuálně, velmi záleží na ochotě klienta vzniklou situaci řešit. Pokud klient nehodlá s bankou spolupracovat, máme připraven systém vymáhání úvěru, který využívá všech možností daných platným právním řádem. Při nesplácení klient vystavuje nejen sebe i svou rodinu reálnému riziku ztráty „střechy“ nad hlavou. Podíl nesplácených úvěrů je tedy velmi nízký a pohybuje se pod hranicí 1 % všech úvěrů.
PAVEL HRUBEŠ, ČMHB
Prodej nemovitosti formou nucené dražby je tou poslední variantou, které předchází řada jednání a návrhů, jak problém řešit. Do úvahy připadá i včasný prodej nemovitosti, zajišťující úhradu pohledávky banky a současně ipořízení nového bydlení pro klienta. Nutnou podmínkou pro smírné řešení je však ochota klienta nejen komunikovat, ale i přiznat selhání a přijmout určité ztráty. Problémové pohledávky se dlouhodobě pohybují na úrovni 1-2 % úvěrového portfolia.
PETR MELÍŠEK, EBANKA
Když klient ztratí schopnost hypotéku splácet, pokusíme se jej přesvědčit, aby našel vůli k řešení tohoto problému. Pakliže se toto nepodaří, budeme věc řešit soudní cestou nebo odprodáním pohledávky subjektu, který je ochoten věc řešit místo banky. S hypotékami jsme začali nedávno, vlastní zkušenosti v tomto směru nemáme.