Jak ovlivňuje SARS rozhodování manažerů o cestování
Odpovídalo celkem 118 manažerů
- Ovlivnil výskyt viru SARS vaše rozhodování o dovolené a služebních cestách?
- 1) ano 29,7 %
- 2) ne 67,8 %
- 3) nevím, nemám názor 2,5 %
Na účastníky Manažerského barometru jsme se tentokrát obrátili s otázkou, zda jejich cestování ovlivnil výskyt viru SARS. Více než 67 procent dotazovaných uvedlo, že tato zákeřná choroba za jejich rozhodováním nestojí. Ale i odpovědi, které zněly ne, mají „otevřená vrátka“, jako například tato: „Neovlivnil mne v žádném případě. Nicméně, kdybych měl v plánu cestu do jihovýchodní Asie možná bych zvažoval její odložení.“
Jsou ovšem také respondenti, kteří celou záležitost přičítají zprávám v médiích. Tento například odpověděl: „Za prvé jsem se do oblasti výskytu nechystal a za druhé, stále nejsem přesvědčený, o tom, zda tato „epidemie“ není víc v hlavách novinářů. Počty onemocnění nemají epidemický charakter. Procento smrtelných případu z počtu onemocnění je proti jiným nemocem například Ebole výrazně nižší. Ještě před pár lety, maximálně dvěmi desetiletími, kdy neexistoval model globálního přenosu informací, by se Evropa pravděpodobně o této chorobě vůbec nedozvěděla.“ A další dodal: „SARS je věc médií. Úmrtnost této nemoci je pět procent. Poprask nastal především z toho důvodu, že se v Asii nakazilo několik cestujících z Evropy a Severní Ameriky.“
Světovou a „pracovní“ turistiku již podle tohoto manažera dávno ovlivnila válka v Iráku a vir na tomto faktu moc nezměnil: „Ne, neboť z důvodů války v Iráku a nestabilní bezpečnostní situace ve světě jsem omezil soukromé cesty. Také naše společnost vydala bezpečnostní pokyny, který omezily služební cesty, a to jak z důvodů SARS, tak z důvodů války“.
Následujícího ředitele současný vývoj záhadné nemoci také nijak „nerozhodil“, vždyť přece všichni už patřičná opatření udělali: „Co se týče dovolené, určitě jsem ani ve snu neplánoval strávit ji v Hongkongu nebo v Číně. Dávám přednost relaxační dovolené u moře, navíc celý život žiji ve městě, a tak přece nepojedu strávit vzácnou dovolenou do jiného města. Co se týče služebních cest, pořadatelé mezinárodních kongresů zareagovali pohotově a všechny plánované akce z jihovýchodní Asie flexibilně přeložili jinam. Ani jinak služebně jsem se do tohoto koutu planety nechystal. Takže zkrátka ovlivnění žádné.“
Ostatní dotazovaní jsou přesvědčeni, že tato choroba není nijak zvlášť nebezpečná. Jeden z nich uvádí: „Člověk může chytit cokoli téměř kdekoli, když si nedává pozor a podcení při cestách do rizikových oblastí základní preventivní opatření, například očkování.“ Další dodává: „Je to pouze jedno z mnoha nebezpečí které nás obklopují a které k životu patří.“ Tento hlas zní lakonicky: „I na Václaváku vám může padnout střešní taška na hlavu.“ A odpovědí o tom, že SARS nerozhoduje o životě manažerů uzavírá tato: „Neovlivnil. I když, šéf se vrací příští týden z dovolené v Indii. Jak dlouho se mu musím/můžu vyhýbat aniž by to pro mě mělo konsekvence?“
Takřka třicet procent odpovídajících se naopak „přiznala“ k tomu, že výskyt virového onemocnění podmiňuje jejich rozhodování: První z nich konstatoval: „Měl jsem naplánovanou dovolenou v Singapuru, Malajsii, Filipínách a Japonsku, ale „díky“ SARS pojedu na druhý konec světa.“ Jiný ředitel říká: „Svou jarní dovolenou jsem chtěl prožít cestováním po Thajsku. Kvůli SARS jsem změnil své plány a pojedu do Alp.“
Účastník Manažerského barometru také doznává, že o dovolené se u nich doma „živě“ diskutuje a může být přehlasován: „No, po zhlédnutí dnešních (úterních) zpráv (nakažena celá sekta v Kanadě, devět mrtvých za jediný den v Singapuru či Hong Kongu - už nevím kde) jsem si uvědomil, že letos by mi asi rodinná rada dovolenou v Malajsii či Thajsku, kam jinak se ženou rádi jezdíme, neschválila“.
Poznaná skutečnost je něco jiného než televizní zprávy, a tak tento hlas upozorňuje na vážnost situace: „Byl jsem minulý měsíc v Singapuru a pohled na davy lidi s rouškami na tváři není povzbudivý. Aktuálně jsem zrušil cestu na Kypr. Moje normální cesty po Evropě to samozřejmě neovlivní.“
Leč poslední dotazovaný vidí v této nemoci větší šanci k cestování: „Letím tam, kde bude zaručeně teď levněji, právě kvůli SARS. To je Singapur a Hongkong.
Praporek: SARS je věc médií. Úmrtnost této nemoci je pět procent. Poprask nastal především z toho důvodu, že se v Asii nakazilo několik cestujících z Evropy a Severní Ameriky.