Strategická firma investuje v pěti letech devět miliard korun
Máte elektrárnu v Česku a chcete prodat část její produkce do Španělska? Není nic jednoduššího. Stačí zaplatit poplatek za přenos, roztočit turbíny a připojit elektrárnu k síti. Dál už se o nic nestaráte. Tak by mělo v budoucnu vypadat obchodování s elektřinou mezi zeměmi EU. Zatím jde bohužel o pouhou vizi.
Do pošty daleko.
„Pokud chcete dopravit elektřinu přes několik evropských států, je nutné znát předpisy pro aukce na jednotlivých hranicích. Rozhodně to není nic pro veřejnost, ale pro odborníky, kteří musí neustále sledovat vývoj v dané oblasti,“ tvrdí ředitelka ČEPS Ludmila Petráňová. Firma, které šéfuje, spravuje na území Česka páteřní síť pro přenos elektřiny. Navíc přiděluje v aukcích volné kapacity přeshraničních propojení pro obchod s elektřinou. Tedy zjednodušeně řečeno určuje, kolik proudu může obchodník například v lednu přepravit z ČR do Německa.
„Naším snem je, aby se s elektřinou obchodovalo podobně, jako se posílá dopis na poště. Zákazník přijde, řekne komu chce elektřinu poslat, zaplatí poplatek a již se nestará, jak celý systém funguje,“ říká Petráňová. To by ovšem muselo dojít ke sjednocení drobných pravidel a předpisů pro obchodování v jednotlivých státech EU. „Pošta začínala někdy v roce 1980, takže má náskok,“ usmívá se šéfka ČEPS.
Tři v jednom.
Správce české přenosové soustavy se některé problémy, které omezují volné obchodováním s elektřinou, snaží odstranit. V Praze proběhne 24. listopadu takzvaná koordinovaná aukce mezi Polskem, Českou republikou a Německem. „Vymysleli jsme software a uděláme pro nás, kolegy z Polska a Německa aukci příhraničních kapacit pro příští rok,“ uvedla Petráňová. V čem je nový systém tak revoluční? Pokud by si chtěl obchodník loni zajistit kapacitu pro přenos elektřiny z Polska přes ČR do Německa na letošní rok, musel by postupovat následovně: Vstoupit nejdříve do aukce v Polsku, zde si zajistit přidělení příhraniční kapacity na vývoz elektřiny do ČR. Stejným způsobem postupovat i v tuzemsku a následně v Německu. „Nyní získá obchodník vše na jedné adrese, udá své požadavky a hned se dozví, jak dopadl,“ vysvětlila Petráňová.
Málo kapacit.
Ani zmíněná aukce ovšem všechny problémy při obchodování s elektřinou mezi Českou republikou a okolními státy zcela nevyřeší. Evropská komise ve svých směrnicích požaduje, aby každý stát vyčlenil pro mezinárodní obchod s elektřinou takovou kapacitu přenosové sítě, která odpovídá desetině roční spotřeby dané země. Česká republika požadavek EK s dvaceti procenty překračuje. „Využít se ale nedají, okolní státy nejsou schopny takové množství elektřiny přijmout. V tomto směru vedeme řadu jednání,“ řekla Petráňová.
Zřejmě největší překážky brání vývozu proudu do Rakouska. ČEPS připravuje společně s tamním operátorem APG například výstavbu druhého přeshraničního 400kilovoltového vedení ze Slavětic do Dürnrohru. Rakušané však nejdříve musí dokončit dva projekty na posílení své vnitřní rozvodné sítě. „Rozhodně nelze počítat s tím, že je postaví v dohledné době, jen optimista může počítat s tím, že to bude v nejbližších deseti letech,“ sdělil týdeníku EURO dobře informovaný zdroj.
Nejvíc elektřiny z České republiky směřuje již několik let do Německa. Zde existují dvě příhraniční propojení. Jedno na severu Německa, tam je ovšem export nulový. Další propojení je na jihu Německa. Tady zase exportéři z ČR narážejí na malou kapacitu sítě v Německu, kdy jsou problémy s rozvodem dovezené elektřiny odběratelům. „Omezení ale nejsou nikterak dramatická, zhruba o desetinu nižší než jsou naše požadavky,“ tvrdí Petráňová.
Vedení ČEPS počítá s tím, že v nejbližších přibližně pěti letech investuje do navýšení kapacity a obnovy české přenosové soustavy kolem devíti miliard korun, částku již schválili akcionáři společnosti. ČEPS zahájil mimo jiné výstavbu nového vedení z Horních Životic do Krasíkova. Projekt za 1,18 miliardy korun má být dokončen v roce 2006.
Klíčová role.
Majoritním vlastníkem ČEPS je stát, dvoutřetinový podíl získal za 15,2 miliardy korun před více než rokem od společnosti ČEZ. Elektrárenská firma nyní ovládá v přenosové společnosti 34 procent akcií. Ovšem jen dočasně. Již se dohodla o jejich prodeji se státem, který za ně zaplatí kolem 7,1 miliardy korun v pěti splátkách do roku 2009. Konečnou cenu za převod majetku by měl stanovit znalecký posudek, který si nechalo vypracovat ministerstvo financí. Po převedení 34 procent akcií se tak stát stane jediným vlastníkem společnosti. „ČEPS je strategická firma a v české elektroenergetice hraje klíčovou roli, ostatně jako každá společnost, která spravuje páteřní síť. Rozhoduje o přidělování příhraničních kapacit a svojí činností určuje náklady, a tím i poplatky za přenos elektřiny. Stát by měl i v budoucnu zůstat jejím vlastníkem a svého podílu ve firmě by se neměl zbavovat,“ řekl týdeníku EURO prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Od doby, co společnost neovládáme, se ČEPS chová nezávisle. Měří všem stejným metrem,“ tvrdí šéf ČEZ Martin Roman.