Evropská komise proti rasismu a nesnášenlivosti (ECRI) zkritizovala Velkou Británii za to, jak se v zemi přechází rasový podtext nenávistných trestných činů.
ECRI tvrdí, že britská policie, žalobci i soudy často přecházejí rasový podtext nenávistných trestných činů. Polovina zločinů spáchaných z nenávisti navíc není soudně stíhána, a pokud ano, soudci trestají viníky nedostatečně vysokými tresty.
Nenávistné trestné činy jsou v Británii na vzestupu, zvláště po referendu o brexitu. „Referendum o brexitu zřejmě přispělo k dalšímu nárůstu nálad proti cizincům. Proto považujeme za velice důležité, aby britské autority podnikly kroky k napravení problémů,“ tvrdí švédský šéf ECRI Christian Ahlund podle listu The Guardian.
Statistika britské policie potvrzuje, že po 23. červnu, kdy se v Británii hlasovalo o odchodu z EU, výrazně přibylo nenávistných zločinů. Podle ECRI jsou na vině také politici, včetně bývalého premiéra Davida Camerona.
Podle ECRI, která je nezávislým tělesem Rady Evropy, chybí v Británii ochota odhalit rasovou motivaci zločinů, rasové útoky jsou mnohdy překlasifikovány na běžné spory a právní předpisy ohledně rasové motivace jsou vykládány příliš striktně.
Přečtěte si komentář deníku Financial Times o cestě Británie z Unie:
Britové odmítají pravdu o brexitu, bude to strastiplná cesta
Polovina z 53 tisíc nenávistných zločinů z let 2014 a 2015 nakonec nebyla stíhána, protože se nepodařilo zjistit ani podezřelého. Často k tomu docházelo u činů na sociálních sítích.
Vážným problémem v Británii jsou nadále nenávistné projevy v bulvárních médiích. Od roku 2013 přibylo případů nenávistných projevů vůči muslimům na internetu. Obzvláště se týkají muslimských žen na facebooku, twitteru a instagramu.
„Není náhoda, že rasově motivované násilí je v Británii na vzestupu ve stejnou dobu, kdy se objevují znepokojivé případy nesnášenlivosti a projevů nenávisti v novinách, na internetu a dokonce i mezi politiky,“ dodává Ahlund.