„Mohu potvrdit, že nabídku podáme v konsorciu se společností A2A, důvod zájmu je jednoduchý, aktiva Sorgenie by vhodně doplnila naši stávající flotilu elektráren“, uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.
O energetická aktiva Sorgenie projevilo letos na jaře zájem zhruba dvacet společností. Závazné nabídky však bude podávat jen hrstka z nich. Kromě česko-italského konsorcia mezi nimi bude pravděpodobně i turínská skupina Iren.
V první evropské lize. Čeští byznysmeni pohlcují zahraniční firmy
Italská energetická skupina Sorgenia, která disponuje zejména čtyřmi paroplynovými elektrárnami s celkovým instalovaným výkonem 3,17 gigawattu a má asi 300 tisíc zákazníků, je na prodej od počátku letošního roku. V současnosti ji ovládají italské banky včetně starobylé Monte dei Paschi di Siena, u nichž v minulosti nasekala dluhy téměř dvě miliardy eur.
Banky energetický byznys provozovat nechtějí, takže Sorgenii hodlají po výrazné restrukturalizaci prodat. Firma navíc už generuje EBITDA kolem 150 milionů eur a své zadlužení z nejvyšších úrovní srazila o víc než polovinu.
EPH už v Itálii vlastní elektrárnu na biomasu Fusine, která má instalovaný výkon sedm megawattů a nachází se v Lombardii.
Přečtěte si také:
Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice německého Metra, píše Reuters
Převzetí Metra aneb Jak česko-slovenští dravci nahrazují německou podnikatelskou dynastii
Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny
Křetínský s Tkáčem zvýšují podíl v Metro AG, stanou se největšími akcionáři