Menu Zavřít

Importér jásá, exportér pláče

2. 12. 2004
Autor: Euro.cz

Myslíte si, že stále oslabující dolar české ekonomice spíše pomáhá, nebo škodí?

Myslíte si, že stále oslabující dolar české ekonomice spíše pomáhá, nebo škodí?

  • pomáhá 49 %
  • škodí 37 %
  • nevím, nemám názor 14 %

Téměř polovina - bez jednoho procenta - respondentů manažerského barometru soudí, že průběžně slábnoucí dolar je české ekonomice ku prospěchu. Mnozí ale jedním dechem doplnili, že velice záleží na tom, zda je tento vývoj posuzován z pozice exportéra, či importéra.
„Z hlediska exportu škodí, z hlediska importu pomáhá. Vzhledem k tomu, že dolarový import pravděpodobně přesahuje dolarový export, tak asi pomáhá,“ vyslovil názor mnoha odpovídajících jeden z ředitelů. „Kdybych se díval očima exportéra, tak by mě do smíchu nebylo. U importu je to naopak. Jestliže má ČNB dluhy v dolarech, tak bych asi začal připravovat platbu. Z dlouhodobého hlediska však jakákoliv nestabilita takto velké ekonomiky bude mít dopad do Asie, a tak se nutně odrazí na cenách a dalšímu zvyšování cen práce v drahých ekonomikách. Takže krátkodobě prospívá,“ konstatoval další z manažérů.
Krátkodobost výhody zdůraznil i tento ředitel: „Ceny ropy a dalších surovin zlevňují, což je krátkodobě dobře. Alespoň se tím kompenzuje exploze jiných nákladů, často spojených, byť nepřímo, se vstupem do Evropské unie. Pokud jde o dlouhodobý pohled, nevidím to už tak jednoznačně. Laciné suroviny jsou spíše rizikem, nestimulují změnu struktury ekonomiky ve prospěch odvětví s vyšší přidanou hodnotou.“
„Pomáhá vzhledem k tomu, že ceny energiií (plyn, ropa) jsou v dolarech a energie jsou základním prvkem určujícím nejen českou ekonomiku. U vývozců je situace opačná, ale přesto se domnívám, že v celkovém hodnocení české ekonomiky je slabší dolar výhodou,“ odpověděl jiný respodent. Obdobné argumenty vedly k odpovědi „pomáhá“ i dalšího ředitele: „Jde o silnou závislost naší ekonomiky na nákupu ropy, která je fixována na dolar. A protože většina našeho exportu jde do eurozóny, má oslabování dolaru vůči euru na nás pozitivní vliv.“ Jiný manažer v této souvislosti připomněl, že slabší dolar „zatraktivňuje“ domácí ekonomiku a aktiva ve smyslu strategických i portfoliových investic zahraničních investorů, kteří hledají v Česku alternativu ke svým v minulosti dolarovým investicím právě kvůli poklesu dolaru. „Česká ekonomika do určité míry pracuje tak, že vstupy, tedy dovozy placené především v dolarech, přetváří na vyvážené produkty placené zejména v eurech. Slabý dolar nám tedy zlevňuje vstupy. Jiná věc ale je, že nás bije obecně posilující koruna …,“ zněl další názor.
Zastánci názoru, že slabý dolar škodí, vycházeli hlavně z toho, že napomáhá dovozům, a tím se zvyšuje deficit české ekonomiky. „Naší ekonomice to prozatím příliš nevadí, ale škodí to vývozu z Evropské unie, a tím pádem to později uškodí i nám,“ odpověděl jeden z respondentů. Jiný ředitel upozornil, že problematika je mnohem komplikovanější. „Český zahraniční obchod je orientován především na Evropskou unii, takže mnohem důležitější je vztah koruna - euro. Ovšem prostřednictvím eura a dovozů surovin, které jsou kotovány v dolarech, má kurz dolaru na naší ekonomiku významný vliv,“ sdělil.
Další odpověď vycházela z toho, že pro ekonomickou stabilitu jsou nejhorší prudké výkyvy. „Rychle oslabující dolar představuje právě takový jev, který vnáší do ekonomiky i do rozhodovacích procesů jednotlivých hospodářských subjektů mnoho nejistoty. Takhle silnou korunu česká ekonomika nedokáže utáhnout - omezuje to export a podporuje spotřebitelské utrácení v zahraničí. Takže jak domácí výrobní sektor, tak i sektor služeb jsou dosti negativně ovlivněny.“
Postoj přibližně sedminy respondentů, která se připojila ke třetí variantě odpovědi, charakterizuje názor: “ Těžko jednoznačně odpovědět, slabý dolar zlevňuje dovozy mimo eurozónu, na druhé straně komplikuje vývozy. Nemám prostě dostatek informací.“
„Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že slabý dolar může v řadě oblastí pomoci růstu české ekonomiky (například při dovozech z dolarové oblasti), domnívám se, že negativní dopady budou převažovat. Česká ekonomika je úzce svázána především se zeměmi Evropské unie, zejména se sousedním Německem, kde má silné euro negativní dopad na exportní schopnosti, což zvyšuje tlak na beztak již stagnující ekonomiky. Slabý dolar přesměruje značnou část amerických turistů do oblastí, kde nedošlo k tak dramatické změně směnných kurzů v neprospěch dolaru. Pro řadu českých podniků představuje slábnoucí dolar snížení nominálních příjmů v českých korunách (ve kterých hradí náklady), což při stabilním kurzu české koruny vůči euru může de facto způsobit snížení produktivity práce (ve finančním vyjádření) a zhoršit ekonomickou situaci některých odvětví,“ zamyslel se důkladně jeden z nerozhodných respondentů.

MM25_AI

Odpovídalo 100 manažerů.

  • Našli jste v článku chybu?