Volcker získal obrovský respekt v osmdesátých letech, kdy jako šéf Federálního rezervního systému měl hlavní podíl na zkrocení vysoké inflace. Podruhé aktivně zasáhl do politické debaty jako poradce prezidenta Baracka Obamy, když prosadil pravidlo pojmenované později po něm samotném, které omezovalo přehnané riziko v chování bank.
Potomek německých emigrantů se narodil v městečku Cape May na jihu New Jersey. Po střední škole v květnu 1945, kdy to ještě nevypadalo, že válka brzy skončí, se přihlásil do armády, ale nevzali ho - byl příliš vysoký. Zapsal se proto na Princetonskou univerzitu, třebaže ho jeho otec varoval, že tamní studenti jsou velmi chytří. Volcker nicméně uspěl a patřil k nejlepším. Ve studiu poté pokračoval na London School of Economics, kde se však moc nevěnoval psaní doktorátu, ale radši jezdil na kole a cestoval po Evropě.
V letech 1975 až 1979 Volcker šéfoval newyorské pobočce americké centrální banky, která je často předstupněm k nejvyšší pozici centrálního bankéře v USA.
Když jej prezident Jimmy Carter v roce 1979 do čela Fedu skutečně jmenoval, dosahovala inflace téměř dvanácti procent ajeho hlavním úkolem ji bylo zkrotit.
Podařilo se mu to, a když se v roce 1987 s úřadem loučil, byla inflace už jen třetinová.
Nebylo to však zadarmo. Americká ekonomika si prošla výraznou recesí a prezident Carter zaplatil za Volckerovy razantní kroky vysokou daň - při pokusu o znovuzvolení ho porazil Ronald Reagan.
Nicméně Volckerova stabilizace ekonomiky přinesla Spojeným státům další desetiletí prosperity. Volcker působil v americké státní správě za vlády celkem šesti prezidentů, přičemž moderní finančnictví podroboval velké kritice a legendární je jeho výrok, že jedinou inovací, se kterou finančnictví v posledních desetiletích přišlo, je bankomat. Zmíněný Volckerův zákon, který zajišťoval, aby komerční banky nemohly hazardovat s penězi svých klientů, běžných střadatelů, se však rozhodl prezident před dvěma lety výrazně zmírnit.
Komentátor Financial Times Martin Wolf nazval Volckera „největším mužem, kterého jsem znal“. A neměl tím na mysli pouze jeho výšku.•
Volcker získal obrovský respekt v osmdesátých letech, kdy jako šéf Federálního rezervního systému měl hlavní podíl na zkrocení vysoké inflace.
O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz