Index nákupních manažerů (PMI) pro Českou republiku v červnu klesl z květnových 55,9 na 55,1 bodu, stále je tak nejníže od února 2010. V své páteční zprávě to uvádí společnost Markit, která index zpracovává pro banku HSBC.
Foto: Profimedia.cz
Z lednového rekordního maxima ve výši 60,5 bodu již index klesl čtyřikrát. Přesto PMI zůstal nad svým dlouhodobým průměrem ve výši 52,9.
K celkovému oslabení růstu výroby na konci druhého čtvrtletí přispěl zejména slabší nárůst nových objednávek. Z údajů vyplývá, že jak tuzemský trh, tak exportní trhy zaznamenaly menší nárůst nových zakázek, byť Německo a Rusko byly označeny za tahouny zvýšené poptávky. Tempo růstu celkového objemu nových zakázek nejpomalejší od února 2010. Zvolnění růstu nových zakázek vedlo v červnu k podobnému oslabení tempa růstu produkce. Tempo nárůstu bylo v červnu nejpomalejší od prosince 2009.
Potěšujícím zjištěním aktuálního průzkumu byl další enormní nárůst zaměstnanosti. Tempo rozšiřování pracovních míst ve výrobním sektoru bylo nejpomalejší za pět měsíců, ale zůstalo vysoko nad dlouhodobým průměrem průzkumu. Výkon dodavatelů se v červnu dále zhoršil, přestože došlo ke zvolnění v růstu nových objednávek. Dodací lhůty u dodávek vstupů se prodloužily již po dvaadvacáté za sebou, ačkoli tomu bylo nejméně od března 2010.
Vzhledem k nedostatku surovin ceny vstupů v červnu nadále prudce rostly. Firmy hlásí vyšší ceny kovů, dřeva, potravin a ropných produktů. Přesto se celkový nárůst cen vstupů opět zpomalil, a to na nejnižší úroveň od února 2010. Nižší nárůst cen vstupů se v červnu projevil i na cenách hotových výrobků, které vzrostly nejméně za první polovinu roku 2011.
Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Hodnoty nad 50 bodů poukazují na všeobecné zlepšení podnikatelských podmínek.