Menu Zavřít

Kryptoměny u nejvyššího soudu: Indická centrální banka se soudí s provozovateli burz

17. 9. 2018
Autor: Profimedia.cz

Indická centrální banka se u nejvyššího soudu v Indii brání argumentem, že kryptoměny nemohou být podle současné legislativy považovány za měnu ani za platební systém. Proto zablokovala kryptoměnovým směnárnám přístup k bankovním službám. Provozovatelé směnáren si stěžují u nejvyššího soudu. Podle nich jde o protiústavní postup.

Indická centrální banka (RBI) tvrdí, že kryptoměny nelze považovat za peníze ani za platební systém. Proto mohla před pěti měsíci směnárnám virtuálních peněz odepřít přístup k bankovním službám. Jejich majitelé se proti tomuto kroku brání u nejvyššího soudu a stěžují si na porušení ústavy.

„Kryptoměny nepovažujeme za opravdové měny podle platných indických zákonů. Neexistují žádná ustanovení, která by podle stávajících právních předpisů mohla považovat bitcoin za „měnu“, uvedla ve svém prohlášení centrální banka.

Centrální bankéři tvrdí, že digitální měny nesplňují ani definici platebního systému, protože fungují na principu sdílené sítě peer-to-peer a nejsou řízeny platným poskytovatelem služeb. Aby kryptoměny mohly být považovány za měnu, musely by splňovat stejné nebo podobné charakteristiky jako šeky nebo peněžní příkazy.

Jak funguje blockchain? Dozvíte se ve videu

V dubnu RBI nařídila bankám a finančním institucím, aby do tří měsíců ukončily poskytování služeb směnárnám kryptoměn. Na rozhodnutí si jako první stěžovala firma Kali Digital Ecosystems, která chtěla v srpnu spustit síť směnáren CoinRecoil. Zákaz je podle ní svévolný a protiústavní, protože firma nemůže začít podnikat. Na nejvyšší soud se obrátili i ostatní virtuální směnárníci.

Od zákazu se směnárny soustředí pouze na výměnu mezi jednotlivými druhy kryptoměn. Nákup kryptoměn za rupie neumožňují. Objemy obchodů se provozovatelům snížily na desetinu, bojují o přežití. Stěžují si na to, že samotná centrální banka uvažuje o zavedení digitální rupie. Centrální banka své kroky obhajuje tím, že kryptoměny se používají k nelegálním aktivitám.

MM25_AI

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Norským těžařům kryptoměn vyhrožují bombovým útokem. Kvůli hluku

Čínský umělec Aj Wej-wej založil kryptoměnu, aby upozornil na cenu lidského života

I chudí mají právo na bitcoin. Aplikace pro těžbu notebookem má úspěch i v Africe

Jak se kradou kryptoměny: 5 průšvihů kolem virtuálních peněz

Krádež bitcoinů, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?