Probíhající indické volby jsou významnou událostí nejen pro Indy, ale jistě i pro zbytek světa. Výsledek voleb může významně ovlivnit dění v mezinárodním obchodě s tímto gigantickým asijským hráčem, a jak se již v dřívějších volbách ukázalo, okolní země tento výsledek vždy berou velice vážně.
Po dvou triumfech Indického národního kongresu (Kongres) se v nynějších volbách, v nichž může volit více než 800 milionů lidí, očekává výhra strany Bharatiya Janata Party (BJP).
Zatímco BJP se zabývá především otázkou mezinárodního obchodu a investic, Kongres se zaměřuje na lidský rozvoj a klade důraz na vzdělávání mladých lidí a náboženskou pluralitu v Indii. Současná politika BJP je chápána jako ekonomicky progresivní a reformní, kdežto politika Kongresu funguje spíše na bázi korekcí současného systému.
Obchod vs. protekcionismus
BJP a její hlavní představitel a pravděpodobně i budoucí premiér země Narendra Modi chtějí prosadit především znovunastartování indického obchodu a udržení a rozvoj tradičních indických trhů. Situace ale není snadná, Indie se potýká s vysokou inflací a obrovskými deficity běžného účtu. To se odrazilo na zpomalování růstu indické ekonomiky v průběhu několika posledních let.
Fiskálně konzervativní BJP však ve svém volebním programu nepřímo odmítá velké zahraniční maloobchodní řetězce, jako jsou Walmart a Tesco, a to ve prospěch ochrany indických obchodníků. Hospodářská politika BJP bývá někdy označována i jako protekcionistická. Sektorově se BJP zaměřuje především na podporu moderního zpracování potravin a samozřejmě na výrobní oblasti ekonomiky.
Shoda nad bolavými místy
Neznamená to však, že BJP nemá zájem o navýšení objemů mezinárodního obchodu. V obou hlavních stranách, Kongresu i BJP, panuje shoda nad nutností reforem, které by usnadnily obchod zejména po administrativní stránce. Velké strany chtějí zjednodušit expanzi mimoindických subjektů do Indie, ovšem s řadou výjimek včetně výše zmíněných. Zjednodušit by se mělo především vydávání licencí a povolení k obchodu.
Podobně existuje shoda i nad nelítostným bojem s korupcí, která Indii velice trápí. Masivní protikorupční hnutí vedené osobností Anna Hazara, které v posledních letech získalo obrovskou popularitu, vyústilo v založení strany Aam Aadmi, neboli strany „obyčejných lidí“ v listopadu 2012. A zařazení tématu boje s korupcí se tak nevyhnula žádná významnější strana. Snad bude mít Indie konečně odvahu a vůli pustit se do tak těžkého boje, který by v případě úspěchu měl pozitivní dopad na celou společnost.
Pro mezinárodní i indické odborníky je nicméně velice těžké zhodnotit možné dopady voleb na mezinárodní obchod a světovou ekonomiku. Shoda ale většinou panuje na tom, že nástup příští vlády, pokud bude dostatečně silná, bude zlomovým momentem, který odstartuje řadu změn s cílem zlepšení pozice Indie na světovém trhu a znovuzískání bodů ztracených v uplynulých letech.
Autor je prezidentem Česko-indické obchodní komory
Čtěte také:
Největší volby na světě. O budoucnosti Indie rozhoduje 814 milionů voličů