Cibule má v Indii moc ovlivňovat dění v nejvyšších patrech politiky. Vysoká cena této základní ingredience v indické kuchyni vedla v minulosti i k vládní krizi. Aktuální růst ceny souvisí se záplavami v oblastech, kde se cibule pěstuje. Její cena se za posledních několik týdnů zdvojnásobila.
Deště a záplavy v regionech, kde se cibule pěstuje, způsobily, že se tato komodita v některých indických městech prodává až za dvojnásobek ceny, než tomu bylo v červenci.
Vláda kromě zákazu exportu omezila velikost zásob obchodníků, aby nemohli spekulovat s cenou. Cibule zdražuje na indickém trhu od začátku roku. Nyní se prodává v Dillí za cenu okolo 25 korun za kilogram. Na konci roku 2018 to bylo ještě okolo 30 haléřů za kilogram, což vedlo k protestům zemědělců.
Dovedete si představit jídelníček bez cibule?
„Je to automatická reakce ze strany vlády. Celkové procento vývozu je malé, pohybuje se mezi 10 a 12 procenty produkce cibule,“ kritizuje rozhodnutí centrální vlády zemědělský odborník G. Chandrashekhar. Vláda premiéra Naréndry Módího chce jen ukázat, že něco dělá, tvrdí ekonom.
Jedná se o začarovaný kruh, kdy zákaz vede k umělému snížení ceny zemědělské komodity. Následně protestují zemědělci a žádají o dotace ze strany vlády. Chandrashekhar doporučuje vytvořit efektivní systém skladování zeleniny v Indii, případně vybudovat zpracovatelský průmysl pro využití cibule, například pro její dehydrataci. Indie vyváží svou produkci zejména do Bangladéše, Spojených arabských emirátů a Malajsie. Cena cibule v Bangladéši po zákazu exportu z Indie už stoupla.
Cibule byla v Evropě na maximech v květnu tohoto roku, v Česku stál kilogram až 45 korun. Mohlo za to loňské sucho, supermarkety dovážely zeleninu z celého světa, dokonce až z Nového Zélandu. Nyní se cena pohybuje okolo 15 korun, v akčních nabídkách to je deset korun za kilo.
Dále čtěte:
Pobrexitový sendvič: výrobci hledají nový recept britského „národního“ pokrmu
Maloobchodní tržby v dubnu zrychlily růst na 6,9. Prodeje podpořily Velikonoce
Jak bude brzy vypadat česká krajina? Les budoucnosti roste na jižní Moravě