Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Vyšší byly zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina a pohonné hmoty. Meziroční inflace se tak podle analytiků dostala na svůj vrchol a v dalších měsících začne klesat především kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku. K růstu cen zhruba polovinou v březnu přispěly podle ekonomů ceny související s bydlením.
„Zdá se velmi pravděpodobné, že březen znamenal pro inflaci v letošním roce vrchol. V nadcházejících měsících inflace zřejmě zvolní s tím, jak začne působit vysoká srovnávací hladina spojená zejména s loňským růstem cen pohonných hmot. Ve zbývající části roku spatřujeme inflaci v okolí 2,5 procenta,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
„Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly největší vliv ceny v oddíle bydlení,“ uvedl ČSÚ. O 3,6 procenta více se platilo za nájemné, o 2,6 procenta vzrostly ceny za vodné a stočné a o 3,6 procenta za zemní plyn. Zdražily rovněž lihoviny, víno, pivo a tabákové výrobky.
V březnu byly například brambory v meziročním srovnání dražší téměř o 75 procent, pekárenské výrobky a obiloviny zdražily o 3,3 procenta a máslo o 8,6 procenta. Levnější byly vejce, ovoce a cukr, ve srovnání s únorem ale jejich zlevňování zpomalilo. Elektřina byla meziročně dražší o 11,9 procenta, teplo a teplá voda o 4,5 procenta a pohonné hmoty o 2,1 procenta.
Růst inflace je podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka odezvou rychlého růstu ekonomiky v loňském a předloňském roce. „Rychlý růst výroby vedl k vyšší poptávce po pracovních silách a při vyčerpané zásobě volných pracovních sil se tento tlak začal přelévat do vyšších mezd. Potom bylo již jen otázkou času, kdy se mzdová inflace přetaví v cenovou inflaci,“ uvedl. Dnešní údaje o inflaci ovšem nejsou důvodem k obavám, protože inflace by měla i podle něj v dalších měsících začít klesat.
Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?
Čtěte také: