Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně stouply o 0,6 procenta, zrychlily tak růst z 0,3 procenta v březnu. Na zrychlení inflace mělo vliv hlavně zdražení alkoholických nápojů, tabáku a dovolených, méně než v březnu meziročně zlevnily pohonné hmoty. Analytici odhadovali dubnovou meziroční inflaci mezi 0,2 procenta a 0,6 procenta.
Dubnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Důvodem rozdílu byl především vývoj cen potravin včetně alkoholu a tabáku. V dubnu spotřebitelské ceny meziročně stouply o 0,6 procenta. Inflace tak byla vyšší než odhady centrální banky poprvé od června loňského roku.
„Zveřejněná data představují mírně proinflační riziko prognózy ČNB,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.
Spotřebitelské ceny v dubnu nečekaně vyskočily, uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „Překvapily nás všechny složky inflace. Tahounem byla jádrová inflace. Ta odráží, že se ekonomice skutečně daří a že obchodníci zvedají ceny i kvůli vyšší poptávce,“ dodal.
Vývoj inflace v České republice:
Tabákové výrobky podle Davida Marka z Deloitte zdražily kvůli postupnému zahrnutí vyšší spotřební daně. „Zásob se starým kolkem ubývá a průměrná cena tak stoupá,“ podotkl.
Ve srovnání s březnem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 procenta. Zdražily alkoholické nápoje a tabákové výrobky, víc lidé platili za oděvy a obuv. Po osmi měsících poklesu cen zdražily pohonné hmoty.
Výrazně zlevňují pohonné hmoty
Meziroční růst cen alkoholických nápojů zrychlil na 6,8 procenta, u tabákových výrobků na 3,9 procenta. Pohonné hmoty zlevnily o 13,9 procenta, v březnu byl ale pokles jejich cen víc než patnáctiprocentní. Dovolené proti loňskému dubnu zdražily o pět procent, vzrostly také ceny nájemného, elektřiny, tepla a vody, obuvi a mírně i oděvů. O půl procenta zlevnil zemní plyn, nadále klesaly ceny potravin, telefonických služeb a mobilních telefonů.
Ceny zboží úhrnem klesly o desetinu procenta, ceny služeb vzrostly o 1,4 procenta.