Růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil meziročně na 3,2 procenta z dubnových 3,5 procenta a byl letos nejnižší. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 procenta kvůli růstu cen potravin. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad.
Foto: Profimedia
Podle ekonomů se bude inflace pohybovat kolem tří procent i v dalších měsících. “Největší nejistotou pro následující měsíce jsou ceny ropy a nová úroda. Spotřebitelská inflace se bude v následujících měsících držet okolo úrovně tří procent,“ uvedl Jiří Škop z Komerční banky s tím, že výraznější pokles by měl přijít na začátku příštího roku. Analytik Home Credit Michal Kozub dodal, že dnešní výsledky otevírají možnost dalšího snížení sazeb ČNB.
Meziroční zpomalení cenového růstu způsobily ceny potravin a nealkoholických nápojů, kde klesl růst cen pekárenských výrobků a obilovin na 2,1 procenta z desetiprocentního růstu v dubnu. Ceny vajec byly vyšší o 57 procent, v dubnu to bylo o bezmála 63 procent. Ceny pohonných hmot byly vyšší o 5,7 procenta, v dubnu vzrostly o 7,6 procenta.
Dominantní vliv na meziroční růst měly ceny bydlení, vody, energií a paliv, zatímco vliv cen potravin a nealkoholických nápojů se snížil. Ceny zemního plynu vzrostly o čtvrtinu, elektřiny o 4,2 procenta, vodného o 12 procent, stočného o 10,5 procenta, tepla a teplé vody o 8,5 procenta. Nájemné bylo vyšší o 5,6 procenta, z toho regulované o 13,9 a tržní o 1,8 procenta.
Na snižování meziročního cenového růstu nejvíce působily ceny oděvů, které klesly o 3,7 procenta. Přístroje a spotřebiče pro domácnost zlevnily o necelých pět procent, bytový textil o 2,5 procenta a nářadí, nástroje a potřeby pro dům a zahradu o 7,2 procenta. Ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat klesla o osm procent. Mobilní telefony zlevnily o 9,3 procenta.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,3 procenta a ceny služeb o 3,1 procenta, uvedl ČSÚ.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnil zejména růst cen zeleniny o 6,4 a ovoce o 5,2 procenta. Čisté nájemné zdražilo o 0,7 procenta, z toho regulované o 1,7 procenta a tržní o 0,2 procenta. Růst cen v oddíle zdraví ovlivnilo sezónní zvýšení cen lázeňských pobytů o 6,5 procenta a cen léčiv o 0,6 procenta.
Na snižování cenové úrovně působil hlavně pokles cen pohonných hmot, které po sedmi měsících nepřetržitého růstu klesly meziměsíčně o 1,1 procenta. Z potravin klesly především ceny vajec o 8,3 procenta, chleba o 1,8, drůbeže o 1,2, sýrů o 2,3 a másla o 1,2 procenta.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 0,1 procenta.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 2,7 procenta.