Menu Zavřít

Jak se chránit před inflací? U nájmů či smluv o dílo pomůže inflační doložka

17. 4. 2023
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos.com

Kvůli výraznému nárůstu inflace v posledních letech hledá čím dál tím více lidí způsoby, jak své prostředky před poklesem jejich hodnoty ochránit. Mnoho z nich proto začíná investovat do nemovitostí, zlata, umění a dalších cenných komodit. Pronajímatelé nemovitých věcí nebo třeba podnikatelé vykonávající svoji činnost na základě smlouvy o dílo mohou pak jako obranu před inflací využit takzvanou inflační doložku.

Co je inflační doložka

Inflační doložka ve smlouvě slouží jako nástroj ochrany před inflací. Jedná se o typ ujednání, na základě kterého je možné zvýšit sjednanou cenu o inflaci, pakliže dojde k jejímu růstu. Ačkoliv se jedná o poměrně běžnou součást smluv, není inflační doložka definována žádným zákonem. Její využívání je však zcela legální, jelikož ji česká legislativa nezakazuje.

Vzhledem k rostoucím spotřebitelským cenám se uplatnění inflační doložky využívá čím dál tím častěji. Oproti předchozím rokům, kdy byl tento nástroj uplatňován spíše výjimečně, je dnes běžnou součástí například nájemních smluv. Právě kvůli rapidnímu nárůstu inflace odborníci doporučují zahrnout inflační doložku do každé smlouvy, kde je to možné.

Kde se inflační doložka vyskytuje

Na inflační doložku je možné narazit prakticky v jakékoliv smlouvě, v níž se jedna strana zavazuje k pravidelné úhradě finančních prostředků, ať už v rámci nájemného, zápůjčky nebo třeba průběžného hrazení nákladů a odměn za výkon sjednané činnosti. V současné době se tento nástroj hojně využívá u dlouhodobějších řemeslných a stavebních projektů a dalších smluvních vztahů, které trvají delší dobu. Mezi listiny, ve kterých se můžete setkat s inflační doložkou, patří například:

Inflační doložka v nájemní smlouvě

Typickým příkladem, kde se tento nástroj nejčastěji používá, je nájemní smlouva. Přestože inflační doložka není v české legislativě samostatně definována, v případě nájmu ji částečně upravuje zákon č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník, a to konkrétně v paragrafu 2248, kde jsou stanoveny podmínky týkající se nájemného.

Z občanského zákoníku vyplývá, že si smluvní strany mohou ujednat každoroční zvyšování nájemného. Nájemní smlouva s inflační doložkou tak zajistí pronajímateli, že v případě růstu inflace se bude nájemné každý rok úměrně navyšovat. Ve smlouvě však musí být jasně uvedeno, který index Českého statistického úřadu bude použit pro výpočet tohoto navýšení.

Na stejném principu pak funguje také inflační doložka v pachtovní smlouvě. Pacht představuje smluvní vztah, který je založený na aktivním využívání zemědělské půdy za úplatu. Stejně jako v případě nájemní smlouvy je tedy také pro propachtovatele výhodné využít inflační doložku, aby s rostoucí inflací nepřicházel o peníze.

Smlouva o dílo a inflační doložka

Důležitou roli hraje inflační doložka také ve smlouvě o dílo. Využívá se v různých odvětvích, kde zhotovitel fakturuje cenu za provedené práce průběžně na základě reálného stavu daného díla. Setkáte se s ní nejčastěji ve stavebnictví, neboť u stavebních zakázek trvá mnohdy i několik let, než jsou práce ukončeny a předmět smlouvy může být předán objednateli.

Vyúčtování zvýšení ceny (nebo snížení v případě deflace) je prováděno obvykle fakturou jednou ročně na základě výpočtu dle stanoveného vzorce, který pracuje s vybraným indexem Českého statistického úřadu. Zhotoviteli tak inflační doložka zajišťuje odpovídající odměnu v momentě větší cenové nestability.

Inflační doložka v bankovních úvěrech

Ve smlouvě o spotřebitelském úvěru, kontokorentu, kreditní kartě a podobně inflační doložku obvykle nenajdete, avšak není to vyloučeno, tu a tam se objevit může. Nicméně bankovní společnosti využívají pro boj s inflací v rámci úvěrů jiné nástroje. Obvykle jimi bývají úrokové sazby, které mohou v průběhu let různými způsoby navyšovat, nebo naopak ponižovat.

Povinností každé takové společnosti je včas své klienty o změně úroků daného úvěru informovat. Standardně se tak děje dva měsíce před začátkem platnosti nové úrokové sazby. V případě, že s navýšením nesouhlasíte, máte možnost úvěr vypovědět, avšak musíte samozřejmě počítat s tím, že v takovém momentě je potřeba půjčku splatit.

Chcete si snížit měsíční splátky? Řešením může být konsolidace půjček
Přečtěte si také:

Chcete si snížit měsíční splátky? Řešením může být konsolidace půjček

Specifickým úvěrem, kdy se úroková sazba fixuje na několik let, je hypotéka. Při jejím založení si klient vybere délku fixace úrokové sazby, která může být jeden rok, tři roky, ale také pět, sedm či deset 10 let. Během této doby se pak úrok vůbec nemění. Po skončení fixace banka nabídne klientovi novou úrokovou sazbu dle aktuální situace. V případě, že je nový úrok pro klienta nepřijatelný, může hypotéku refinancovat u jiné společnosti.

Jaký je obsah inflační doložky

Aby mohla být inflační doložka správně uplatněna a zamezilo se vzniku nedorozumění a případných konfliktů, musí být v prvé řadě vhodně formulována a mít jednoznačně stanoven způsob určení inflačního ukazatele. Přestože její obsah není stanoven zákonem, vždy by měla zahrnovat následující údaje:

  • datum zvýšení ceny – například vždy k prvnímu dni následujícího roku,
  • způsob navýšení ceny – například automaticky, nebo výzvou pronajímatele,
  • inflační ukazatel pro výpočet navýšení ceny – musí být určitý a jednoznačný.

Jako ukazatel pro výpočet navýšení ceny je možné využít například poměr nominálního a reálného HDP nebo jeden z indexů spotřebitelských cen zveřejňovaný Českým statistickým úřadem. Protože těchto indexů existuje více a poměrně snadno se dají zaměnit, je důležité, aby byl v doložce jasně definován konkrétně ten, který bude pro následný výpočet použit. Pokud by byla inflační doložka neurčitá, nemohla by být považována za platnou.

bitcoin_skoleni

Vzor inflační doložky

Vzor inflační doložky je možné najít kdekoliv na internetu. Většinou je možné stáhnout jej do vlastního zařízení a upravovat podle svých potřeb. Důležité při hledání veřejně dostupných šablon je kontrolovat zdroj, který daný vzor poskytuje. V ideálním případě by se mělo jednat o webové stránky nějaké advokátní kanceláře.

Nejlepší možností, jak uplatnit inflační doložku ve smlouvě, je však prostřednictvím právníka. Díky jeho odbornosti bude mít klient jistotu, že ve smlouvě nebude chybět žádná zásadní informace, bez níž by byl dokument neplatný. Navíc mu právník pomůže vybrat inflační ukazatel pro výpočet navýšení ceny a podrobně vysvětlí, jak celá věc funguje.

K čemu slouží inflační doložka?
Inflační doložka je nástroj, který slouží k ochraně získaných finančních prostředku před poklesem jejich hodnoty vlivem inflace. Využívá se v některých smlouvách, na jejichž základě jedna smluvní strana získává v pravidelných intervalech a po delší dobu finanční prostředky. Jedná se například o smlouvy nájemní, pachtovní, smlouvy o dílo nebo o zápůjčce.
Co musí inflační doložka obsahovat?
Inflační doložka musí být správně formulovaná, jednoznačná a srozumitelná. Aby mohla být považována za platnou, nesmí v ní chybět datum, ke kterému bude docházet k navyšování cen, určení způsobu, jakým se ceny budou navyšovat, a přesné určení inflačního ukazatele, který slouží pro výpočet tohoto navýšení.
Které ukazatele mohou být v inflační doložce využity?
Pro výpočet navýšení ceny v rámci inflační doložky se nejčastěji využívá některý z indexů, které zveřejňuje na svém webu Český statistický úřad. Někdy se jako ukazatel používá také poměr nominálního a reálného HDP.
  • Našli jste v článku chybu?