Menu Zavřít

Informační systém pro čerpání dotací je nestabilní a pomalý, tvrdí kontroloři

12. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vydalo na informační systém, který umožňuje například podávat žádosti o podporu z Evropské unie elektronicky, 872 milionů korun. Systém je ale komplikovaný a navíc nestabilní - zamrzává a má pomalé odezvy, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle mluvčího ministerstva Viléma Frčka nemůže být systém jednoduchý ani levný už z podstaty věci, protože v něm pracuje přes 50 tisíc uživatelů a zpřístupňuje žadatelům přes 500 miliard korun.

Kontrola prověřovala, jakým způsobem ministerstvo vytvářelo v letech 2011 až 2016 jednotné metodické prostředí, což je soubor pravidel a postupů pro poskytovatele podpory z EU, které mají přispět ke zlepšení v nakládání s evropskými penězi. Nástrojem pro aplikaci těchto pravidel je právě informační monitorovací systém MS2014+. Do srpna 2016 MMR vydalo na jednotné metodické prostředí 880 milionů korun, přičemž 872 milionů korun z těchto peněz zaplatilo za systém MS2014+.

„Ten se ukázal jako komplikovaný, a to například kvůli množství specifických a individuálních požadavků ze strany poskytovatelů podpory,“ uvedli kontroloři. Kvůli své komplikovanosti má systém navíc i problémy se stabilitou, například od června 2015 do dubna 2016 vypadával v průměru jedenapůlkrát denně. Kontroloři se také setkali s častými chybovými hláškami, pomalými odezvami či zamrzáním systému.

Dodavatel systému s výsledky kontroly nesouhlasí

Proti tomu se ale ohradila firma Tesco SW, která je dodavatelem systému. „Auditoři si ve své zprávě pletou výpadky systému s hlášeními požadavků na systém. To jsou především žádosti o technickou pomoc s prací systému, o opravu dat, které si uživatelé způsobili sami špatným postupem, nebo byly zapříčiněny chybou v nastavení systému řídicím orgánem,“ sdělil mediální zástupce firmy Tomáš Jelínek. Jen asi pětina těchto požadavků se podle něj týká řešení nějakých technických problémů, včetně testovacího a referenčního prostředí, s nímž žadatelé o dotace nepřijdou do styku. V šetřeném období navíc žádný komplexní výpadek systému nebyl, dodal.

Ministerstvo v reakci upozornilo, že systém nahradil tři rozdílné systémy z předchozího období a postupně do sebe absorboval jejich specifické funkce a potřeby žadatelů. „Daní za zavedení jednotného prostředí, vyžadovaného Evropskou komisí, které NKÚ ve své zprávě kritizuje, byla nutnost akceptovat požadavky mnoha různých uživatelských přístupů a metod. To bohužel znásobilo i pravděpodobnost chyb. Za uplynulé dva roky se však řada problémů vyřešila a systém je dál průběžně vylepšován,“ uvedlo v reakci ministerstvo.


Na co potřebují čeští miliardáři dotace? Přečtěte si více

Výzkum, inovace, ilustrační foto


Mluvčí také upřesnil, že částka 872 milionů korun zahrnuje i výdaje na provoz, rozvoj a hardware, záložní pracoviště a čtyřletou podporu, zajištění licence a služby technického a bezpečnostního dohledu.

Problematické je podle kontrolorů i financování systému. Na jeho vybudování měla přispět z 85 procent EU. Z různých důvodů, například kvůli neuznání některých výdajů k proplacení či problémům se zadáváním veřejných zakázek, se ale financování z evropských zdrojů snížilo až na 57 procent. „Konečná výše spolufinancování z Evropské unie se ale může ještě změnit. Záležet bude také na tom, jak ÚOHS a Policie ČR posoudí některé související veřejné zakázky, které prověřují,“ píše se ve zprávě.

Příliš dlouhý proces schvalování projektů

Česká republika na konci roku 2016 vyčerpala jen 3,6 procenta z více než 600 miliard korun ze zdrojů EU, na které může Česká republika v období 2014 až 2020 dosáhnout. Negativně se podle NKÚ projevuje také dlouhý proces hodnocení a schvalování projektů. „Ke konci roku 2016 trvalo schválení projektu v průměru 198 dní,“ uvedli kontroloři.

Podle Frčka se v první polovině letošního roku rozběhlo čerpání plným tempem. „K 30. dubnu 2017 bylo vyhlášeno za všechny programy již celkem 499 výzev v objemu 512,8 miliardy korun (příspěvek EU), tj. 84,2 procenta hlavní alokace programového období 2014-2020,“ uvedlo ministerstvo. Do konce dubna byly odeslány Evropské komisi žádosti o platbu za většinu programů v celkové hodnotě 26,4 miliardy korun, tj. 4,3 procenta hlavní alokace, dodal mluvčí.

MM25_AI

Pro programové období 2014 až 2020 byly ze strany EU vydány nařízení, rozhodnutí a metodické pokyny v rozsahu přes 4000 stran. „Kritiku složitosti prostředí ze strany NKÚ je tedy třeba chápat spíše jako výhrady NKÚ vůči legislativním postupům Evropské unie,“ konstatovalo ministerstvo.

Čtěte také:

Ministerstvo pro místní rozvoj chybovalo v další zakázce, rozhodl ÚOHS

Šlechtová: Loňský rok byl v čerpání evropských dotací špatný

Dotace k ničemu? Podle NKÚ 9,4 miliardy přírodě výrazně nepomohlo


  • Našli jste v článku chybu?