Týdeník EURO byl z diplomatických kruhů upozorněn na článek, který vyšel v jihoafrickém deníku Mail & Guardian o uprchlém miliardáři Radovanu Krejčířovi. Z důkazů, které noviny přinášejí, vyplývá, že Krejčířova žena Kateřina spolupracovala s bývalou manželkou vysoce postaveného důstojníka jihoafrické policie generálmajora Khanyise Mabasy. V říjnu 2009 se obě ženy staly společnicemi ve firmě Radlochron. Mabasa je přitom podezřelý z toho, že byl v kontaktu s Krejčířovým spolupracovníkem Georgem Smithem, jenž je obviněn z vraždy Emmanuela Jacksona, majitele sítě striptýzových barů.
Krejčíř se v Jihoafrické republice (JAR) ukrývá před českými zákony několik let. Policii utekl při domovní prohlídce v roce 2005 v jeho luxusní vile v Černošicích. Od roku 2007 žije v Jihoafrické republice, kde se všemožně snaží zabránit svému vydání do České republiky. Letos v červnu mu městský soud v Praze uložil za únos podnikatele Jakuba Konečného trest 6,5 roku vězení. Konečný byl nejprve nakrátko v roce 2002 unesen, v roce 2005 zmizel a následně byl prohlášen za mrtvého. Jeho zmizení se dává do souvislosti s šedesátimilionovou půjčkou Radovana Krejčíře pro ČSSD, kterou Konečný pomáhal v roce 2002 zprostředkovat. Výměnou za to Krejčíř požadoval od tehdejšího místopředsedy strany a pozdějšího premiéra Stanislava Grosse kontrolu nad státním podnikem Čepro.
Radovan Krejčíř se podle Mail & Guardian pasoval do role informátora jihoafrických bezpečnostních složek o dění na tamní kriminální scéně. Výměnou za to prý jihoafrické úřady Krejčíře do Česka nevydají. Existenci jakékoliv dohody však úřady JAR odmítají. Jihoafrický soud již v minulosti požadavek na vydání Krejčíře zamítl a uvedl, že předpokládané zločiny nemohl obviněný spáchat bez spolupráce s nejvyššími státními úředníky a politiky v Česku. V případě vydání a uvěznění by ho prý tito lidé mohli zavraždit nebo jinak nutit k doznání.