O otiscích prstů a fotografování
Prezident Spojených států George Bush velmi často hovoří o svobodě a o poslání svého národa tuto hodnotu šířit po celém světě. A zhruba stejně tak často jeho administrativa všem posluchačům demonstruje obsah tohoto pojmu v neokonzervativní perspektivě.
USA spustily program snímání otisků prstů a fotografování téměř všech turistů, kteří přiletí či připlují do země svobody. Jednotlivé státy, jejichž aerolinie obhospodařují vzdušné koridory, byly americkou vládou vyzvány, aby na palubách všech letadel směřujících do států byl ozbrojený policista.
Téměř nikomu se tato opatření nelíbí, ale reakce tomu zatím neodpovídají. Jen několik evropských států oznámilo, že nechtějí porušit pravidlo, že na palubu letadla střelná zbraň nepatří. Ovšem jen Brazílie přistoupila k adekvátní odvetě při snímání otisků prvků na hranicích a recipročně zavedla tuto proceduru pro americké turisty.
Šerif v letadle může zvýšit bezpečnost cestujících v případě, že je letadlo uneseno teroristy, ale stejně tak může pasažéry ještě více ohrozit. Jenom nepatrné množství vzdušných korábů je uneseno a jenom ve zlomku z toho je záměrem teroristy pohřbít v letadle sebe i ostatní cestující. Ve všech ostatních případech (pokud v letadle žádní únosci nejsou, nebo pokud je jejich cílem například uletět do svobodné země a tam požádat o politický azyl) bude ozbrojený policista riziko katastrofy zvyšovat.
Sbírání otisků prstů je ještě šílenějším nápadem. K čemu všemu takto vytvořená databanka osobních údajů může být využitá, nevíme, ale když je jako důvod uveden boj proti terorismu, je třeba se mít na pozoru. Vědí-li všichni, že otisky jsou snímány na letištích a v přístavech, a nikoli na silničních přechodech, je absurdní předpokládat, že to nezaregistrují případní teroristé a nepojedou do USA autem z Kanady či Mexika.
Žádnému státu nemůžeme zcela věřit, že podobnou databázi nezneužije, a zvláště ne zemi, kde policie zatýká demonstranty za nápisy na transparentech. Tak například Billa Neela za „Bushova rodina musí milovat chudé. Proto z nás dělá chudáky“, nebo Bretta Burseye za „Žádnou válku kvůli ropě“. Dalšího protestujícího pro „Válka je dobrý byznys. Investujte své syny“. Počátkem ledna o tom napsal James Bovard v listu San Francisco Chronicle. Tento pozoruhodný článek popisuje, jak americká tajná služba brání svobodě projevu, jak protestující proti Bushově politice nesmí mávat kritickými transparenty na místech, kde by je prezident mohl vidět, ale musejí být v oplocených zónách „svobodného projevu“.
Všechny státy včetně České republiky by měly na svých hranicích zavést po vzoru Brazílie speciální přepážku pro Američany a s pomocí inkoustu jim odebírat otisky palců. A všichni turisté a obchodní cestující by měli zvážit, jestli není lepší vybrat si jinou destinaci a utrácet v jiné zemi.