Menu Zavřít

INSIDER PO ČESKU

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Stojí za růstem akcií Komerční banky zneužívání informací?

Více než týden před stěžejním rozhodnutím vlády (28. července), že převede 23 miliard ztrátových úvěrů Komerční banky na Konsolidační banku, začaly masově růst akcie tohoto bankovního ústavu na pražské burze. Od 20. července se vyhouply z 685 korun p řes tisícikorunovou hranici.

Byly v tomto případě zneužity důvěrné informace - insider trading - neboli volně přeloženo stalo se to, že někdo věděl tuto informaci s předstihem a včas nakoupil akcie, aby potom mohl vybírat tučné zisky? Nebo akcie rostly pouze díky oče kávání obchodníků i trhu? To už se dnes zřejmě nikdo nedozví, neboť dokázat komukoliv tento nešvar tuzemského kapitálového trhu je nesmírně složité a s jeho potíráním si nikdo příliš hlavu neláme.

Tajemná komise.

Na otázku, zda se případem Komerční banky zabývá Komise pro cenné papíry, její tisková mluvčí Šárka Samková týdeníku EURO odpověděla: „Pokud jde o obchodování s Komerční bankou a případné zneužití informací v souvislos ti s jejím oddlužením, k tomu se nemohu vyjádřit. Komise vždy komentuje až uzavřená šetření s konkrétními rozhodnutími. Tím nepotvrzuji ani nevyvracím, že by komise tento obchod šetřila.

O ničem podobném neví ani tiskový mluvčí Komerční banky Ivo Polišenský. „Odmítám, že by Komerční banka měla nějaký zájem sama zvedat cenu akcií. Její kurs roste kontinuálně v podstatě od března, kdy se začalo mluvit o privatizaci banky, uvedl . Zjistit, zda někdo znal informaci dříve a využil ji ve svůj prospěch, je prakticky nemožné. Okruh lidí, kteří o ní věděli, je veliký - od pracovníků ministerstva financí, Konsolidační banky, Komerční banky, vlády až po brokery.

Analytik Petr Zahradník z firmy Conseq Finance se kloní k tomu, že cena šla nahoru díky očekávanému verdiktu vlády o vyvedení špatných úvěrů „Cena sice rostla už před vládním rozhodnutím, to samo o sobě ještě nemusí znamenat insider trading, mohlo jít o spekulace na očekávané vládní rozhodnutí, potvrzuje Daniel Gladiš z firmy Atlantik Portfolio Management. „Růst ceny byl doprovázen i zvýšenými objemy obchodů na burze, což by napovídalo spíše tomu, že šlo o speku laci trhu než o insider trading. Pokud vím, tak těch kupců bylo poměrně dost jak domácích, tak zahraničních, dodává.

Komerční banka však v tom není rozhodně sama. Podobné věci, kdy ví někdo zaručenou informaci o firmě, která pak pohne s kursem její akcie, se podle makléřů dějí poměrně často. Zaváněl tím prý například i jarní růst akcií SPT Telecom v souvislosti s jeho zamýšleným snižováním základního jmění.

Že toho bude více, potvrzuje i Samková: „V současné době komise šetří několik podezření na insider trading. „Hledání důkazů a prokazování souvislosti mezi znalostí informace a obchodem jsou však složitá, dodala.

Chybí důslednost.

bitcoin_skoleni

Problém insider tradingu - ostatně tak jako v mnohých ostatních případech - není ani tak ve špatné liteře zákona, ale v jeho důsledné kontrole. České paragrafy, konkrétně zákon o cenných papírech, pojem důvěrná informace definují. Za takovou se považuje ta informace, která nebyla uveřejněna a která se týká hospodářské a finanční situace emitentů nebo veřejně obchodovatelných cenných papírů a jež by po uveřejnění mohla významně ovlivnit kurs nebo výnos cenn ého papíru. Osobám, které mají právo důvěrné informace získat, je zakázáno je využívat ve svůj prospěch.

„Porušení těchto povinností má za následek uložení opatření nebo pokuty ze strany Komise pro cenné papíry, pokud tyto povinnosti porušily osoby podrobené státnímu dozoru komise (například makléři). Za zneužití důvěrných informací může být fyzická osoba potrestána nejen sankcí od komise, ale i podle trestního zákoníku, který upravuje zneužívání informací v obchodním styku,“ říká Samková.

  • Našli jste v článku chybu?