Menu Zavřít

Internet není zadarmo

12. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Rakouské penziony přežívají i kvůli Čechům

Zájem Čechů o návštěvy Rakouska v posledních letech prudce vzrůstá. Statistiky za rok 2003 zaznamenávají více než 922 tisíc přenocování občanů České republiky v Rakousku, což je meziroční zvýšení o 17,2 procenta. Tohoto rostoucího zájmu o cestování do Rakouska využívá i server Mraveniště.cz, nabízející mimo jiné informace o ubytování v zemi. Návštěvnost Mraveniště.cz.se v posledních čtyřech letech zvýšila více než šestkrát. O koncepci serveru, zájmu českých turistů o Rakousko a budoucnosti internetu hovořil při kávě s týdeníkem EURO zakladatel Mraveniště.cz Vladimír Ekart.

EURO: Jak vznikl nápad zaměřit server na volný čas a na Rakousko? EKART: V roce 1998 mě inspiroval kamarád žijící v Americe. Tehdy existovalo jen velice málo stránek v češtině věnovaných každodennímu životu a orientace na internetu byla pro většinu běžných uživatelů značně komplikovaná. Chtěl jsem vytvořit na internetu místo, kam se zajdu podívat, když si chci mezi prací odpočinout, které by mě inspirovalo kam vyrazit odpoledne, o víkendu nebo kdykoliv, když budu chtít hodit běžné starosti za hlavu. Myšlenka zaměřit se na ubytování v Rakousku vznikla v listopadu 1999, když jsem se vracel z lyžování v rakouských Alpách. Rakousko je Čechům jak mentalitou, tak geograficky velmi blízké. Navíc tato země nabízí ideální kombinaci možností využití volného času – počínaje středisky zimních sportů, přes golfová hřiště, průzračná jezera až po dokonalé prostředí pro pěší turistiku i cykloturistiku.

EURO: Kolik návštěvníků vašeho serveru vyhledává informace o Rakousku? Liší se zájem například v jednotlivých ročních období? EKART: Rakousko má co nabídnout v kterékoliv roční době. Dříve se lidé nejvíce zajímali o lyžování, ale v posledních dvou letech převážil zájem o léto. Na letní dovolenou je zaměřeno přibližně 60 procent dotazů. Někteří z majitelů rakouských hotelů dokonce říkají, že nebýt českých turistů, tak na tom nejsou některé hotely a pensiony v Rakousku moc dobře. V současné době vyhledává informace o Rakousku na našem serveru přes osm tisíc návštěvníků měsíčně.

EURO: Server Mraveniště.cz nabízí základní profil ubytovacích zařízení v Rakousku přímo v češtině. Kdo hradil překlad? EKART: Překlady jsou hrazené z poplatků, které platí přímo provozovatelé rakouských ubytovacích zařízení. V současné době máme přes 1800 aktivních smluv s majiteli rakouských hotelů a pensionů.

EURO: Připravujete i informace o dalších zemích nebo jiné jazykové mutace, například německou pro rakouské a německé návštěvníky Česka? EKART: Finalizujeme novou verzi, která bude obsahovat i doporučení konkrétních tras na dovolenou. Připravujeme rozšíření prezentované nabídky o další aktivity spojené s cestováním - například v červnu spustíme nový projekt zaměřený na golf v Rakousku i v Česku. Naše aktivity rozšíříme například o Chorvatsko a severní Itálii. Nejvíce se však i nadále chceme věnovat Rakousku. Cizojazyčnou verzi vytvářet nehodláme - serverů pro ubytování cizinců v Česku je myslím už dost.

FIN25

EURO: Internetový portál, i když poskytuje informace zdarma, musí mít přece jen nějaké příjmy. Jak vypadá ekonomika Mraveniště.cz? EKART: Internetový portál se musí řídit stejnými ekonomickými pravidly jako ostatní produkty. Přesto je u internetu zajištění rentability projektu složitější - čeští spotřebitelé si jen pomalu zvykají, že by měli za nehmatatelný produkt platit. Bohužel řada portálů kvůli setrvání na trhu tento způsob hry akceptuje. Bezplatný model však nemůže do budoucna přežít. Aby se mohly projekty na internetu nadále vyvíjet, je nezbytné, aby se spotřebitelé naučili za virtuální produkty platit. V Česku tuto cestu začal razit Seznam. Máme výhodu, že prodáváme služby i v Rakousku – místní podnikatelé jsou totiž za virtuální produkty připraveni platit. Kromě rakouských ubytovatelů máme ještě příjmy od majitelů pražských restaurací, tržby z reklamy prodané na našem serveru a webhostingové služby.

EURO: Serverů s tematikou volného času přibývá. Co převládne, velké univerzální portály, nebo menší specializované služby? EKART: V současnosti je internet hodně nepřehledný. Najdete na něm statisíce stránek, které jejich majitelé dávno zanechali osudu, nebo je obhospodařují jen velmi mizerně. Přežijí pouze portály, za nimiž stojí týmy lidí schopné zabezpečit projekt jak organizačně, tak ekonomicky a dokážou přicházet s inovativními nápady. Na internetu zůstane několik velkých portálů - jak je tomu i v zahraničí - a zbytek bude postaven na specializovaných a velmi přesně zacílených menších serverech s perfektními službami. Což je směr, kterým se snažíme ubírat i my.

  • Našli jste v článku chybu?