Menu Zavřít

Internet to zařídí

29. 5. 2017
Autor: Euro.cz

Prostřednictvím IoT lze snížit náklady i zvýšit efektivitu práce Pokud mají starší komerční budovy konkurovat těm nově postaveným, musejí nabídnout srovnatelný komfort a služby.

Řada nemovitostí postavených v letech boomu 2000 až 2008 proto nyní prochází přestavbou. Revitalizace se soustředí hlavně na vylepšení technického zařízení budovy, interiéru a vybavení objektu moderními technologiemi.

„U nových budov se stále více prosazují sofistikované systémy řízení osvětlení, zastiňovacích prvků, dlouhodobé rekuperace, sledování obsazenosti budovy a prostor a prvků internetu věcí, které garantují vysokou efektivitu,“ uvádí čerstvý Trend Report 2017, ročenka o tuzemském realitním trhu, kterou pravidelně vydává Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

Takzvaný internet věcí (Internet of Things – IoT) se využívá při sledování a udržování zdravého vnitřního prostředí nejen v kancelářích. Podle České rady pro šetrné budovy se o výhodách IoT brzy přesvědčí většina firem, protože inteligentních budov se zdravým vnitřním prostředím bude přibývat. Zaměstnavatelé si totiž stále víc uvědomují, že kvalitní vnitřní prostředí se pozitivně promítá do pracovního výkonu.

Společnost Skanska provedla v roce 2013 výzkum vlivu vnitřního prostředí na efektivitu a produktivitu. Vyplynulo z něj, že je-li nastavena správná intenzita a skladba světla, produktivita stoupne o 23 procent. Při optimální kvalitě ovzduší se výkonnost zvýší o 11 procent. A jestliže lze individuálně nastavit teplotu v místnosti, výkonnost stoupne o tři procenta.

V celkovém součtu se tedy jedná o zvýšení produktivity o 37 procent.

Propojit a vyhodnotit

Základem IoT je propojení a komunikace jednotlivých zařízení mezi sebou a následná analýza dat. Systém umožňuje například vyhodnocovat a poté regulovat kvalitu ovzduší v kancelářích, a to i na základě jejich obsazenosti a využití. Vysoká koncentrace oxidu uhličitého totiž způsobuje únavu a nízkou výkonnost. Na pracovní výkon mají vliv také světelné podmínky. Prostřednictvím IoT lze regulovat teplotu bílého světla. Lidé v kancelářích totiž podvědomě vnímají teplotu bílé barvy a reagují na ni. V různých fázích dne je proto vhodné střídat teplé a studené barvy bílé. Po polední přestávce lze podpořit pracovní aktivitu studeným odstínem. Naopak ke konci pracovní doby je dobré zvolit uklidňující odstín teplé bílé.

Skrze IoT lze snižovat provozní náklady. Díky sběru dat je možné uchovávat historii a pomocí algoritmů nasadit strategii, která vede k dosažení požadovaných hodnot a optimální spotřebě energie. „Na mnoha konferencích jsem slyšel, že internet věcí je především o stovkách až tisících senzorech, které generují velké množství dat. Z našeho pohledu jsou sice tyto senzory velmi důležité, ale efektivní nasazení internetu věcí v libovolném oboru znamená především důkladné zpracování a analýzu dat. Na jejím základě se provedou opatření, jako jsou například zvýšení rychlosti ventilátoru, snížení intenzity osvětlení či zvlhčení vzduchu, které vedou k požadovaným parametrům,“ říká Jan Průcha ze společnosti Insight Home.

Snížení poruchovosti

Díky IoT lze také předcházet poruchám a haváriím, a prodloužit tak životnost technických zařízení budov. „Dlouhodobým sledováním a vyhodnocováním je možné detekovat poruchu v raném stadiu, což dává prostor pro naplánování servisního zásahu. Vyhneme se tím havárii, odstavení systému a s tím souvisejících důsledků. Právě internet věcí přináší v tomto směru nové možnosti,“ vysvětluje Jakub Jiříček ze společnosti Schneider Electric CZ.

Stále širší využívání moderních technologií na druhé straně prohlubuje deficit kvalifikovaných pracovníků provozu a údržby, pro které neexistuje systém vzdělávání a navíc se o ně přetahují projekční a dodavatelské firmy. „Systémy takřka nemá kdo kvalifikovaně řídit. Současně tento deficit nedovoluje nově projektované budovy řešit holistickým způsobem jako jeden celek provozních, organizačních, technických, estetických, finančních i sociálních požadavků na prostory – který by byl pro aplikaci nových technologií adekvátní,“ uvádí Trend Report 2017.

FIN25

Také rozvoj aplikací pro chytré telefony nabízí uživatelům a vlastníkům budov škálu možností, od ovládání zařízení kanceláří přes zadání výroby kávy přímo automatu, navigaci po budovách, v případě obchodních center také nevídané marketingové možnosti. Spolupráce takových aplikací se systémy řízení nebo bezpečnostními prvky budovy zajišťuje uživateli zvýšení komfortu, ale i vyšší bezpečnost v budově. Jak poznamenává Trend Report, technologických novinek se objevuje velké množství a jejich trh je roztříštěný. Existuje mnoho startup firem, které přicházejí s výbornými nápady, nicméně většina novinek zatím není vyvinutá natolik, aby je bylo možné plošně uplatnit.

O autorovi| Anna Viková, spolupracovnice redakce

  • Našli jste v článku chybu?