Nastupuje technologie, která změní svět telekomunikací
Klasickým telekomunikačním gigantům se narodil nový David. A má se jaksepatří k světu. Díky rostoucím kapacitám a propustnosti internetových přípojek se stále častěji mluví o technologii VoIP (Voice over Internet Protocol). Jedná se o přenos hlasu přes internetovou síť a jeho princip je krystalicky prostý. Lidská řeč nahraná na záznamové médium je informací uloženou do určité datové struktury. A takovouto informaci lze poslat po síti stejně jako obrázky, hudební soubory, video, prostě cokoliv, co dnešní internet naplňuje. Protože většina vyspělých zemí přešla na model paušálního zpoplatnění konektivity, můžeme onu datovou strukturu hovoru vlastně přenést bez dalších nákladů, podobně jako když zdarma posíláme e-mail.
VoIP přináší nový systém plateb za hovory, kdy uvnitř sítě jednoho operátora uživatel nehradí žádné poplatky, a pokud chce volat na VoIP linku jiného operátora nebo linku standardních providerů, je mu účtován pouze propojovací poplatek s malou marží. Ceny v konečném důsledku vypadají pro uživatele velmi příznivě a jediný faktor, brzdící prudký rozvoj tohoto komunikačního sektoru, jsou ceny vysokorychlostního internetu. Donedávna byl pro využití VoIP nutný počítač se speciálním softwarem, nicméně za poslední rok vývoj pokročil a nyní je k dispozici široká nabídka přístrojů, jež stačí pouze připojit k internetu a telefonovat s naprosto stejným komfortem, jaký nabízejí běžné stolní telefony.
Kontrast mezi tvrdě zpoplatněným voláním přes pevné nebo mobilní sítě a tímto využitím internetu je více než zřejmý. Klasičtí telekomunikační operátoři již z původní taktiky přehlížení a PR kampaní ve smyslu nestability, nekvality a jiného ponižování rodící se služby přešli na ostrou ofenzivní taktiku tlaku na regulační orgány pomocí bubáků terorismu, kriminality a dalších. Jenže i naprosto imbecilní terorista, hodlající vyhodit do povětří Eiffelovu věž, by si se společníky zakoupil neregistrované mobily s předplacenou službou a zásadně hovořil kódem.
Mobilní i pevní operátoři tedy útočí, a zároveň v tichosti připravují vlastní projekty IP telefonie. Je totiž možné, že se během deseti, dvanácti měsíců dočkáme nevídaného šoku v podobě paušálního hovorného. Do té doby ale zůstává IP telefonie zajímavou alternativou hlavně při volání do zahraničí, kdy jsou ceny za hovor velmi výhodné. Jednou z hlavních překážek rozvoje VoIP, tedy alespoň co se týče Česka, totiž zůstává telekomunikační úřad. Pokud nepovolí nabízet nejběžnější rychlé připojení ADSL bez současné platby hlasového tarifu, je VoIP ekonomicky nelogickým řešením. Minorita populace broadbandově obšťastněná jinou technologií než ADSL má ovšem možnost výhodně „i-telefonovat“ již nyní.
IP telefonie ještě zamotá hlavu nejednomu klasickému operátorovi. Pokusy o regulaci, k nimž brzy dojde, dle mého názoru sice nemají naději uspět, podobně jako neuspěly chtíče politiků lokálních zemiček s výjimkou Číny regulovat internet, ovšem mohou výrazně zpomalit vývoj a prosazení této perspektivní technologie. Snad se prosadí síla zdravého rozumu a regulátoři všech zemí spojení nedojdou.
(Tabulka 1)
(2. text)
Cisco 7960
Seznamte se: IP telefon
Jedním z dostupných přístrojů pro VoIP telefonii je například Cisco 7960. Je zástupcem kategorie pokročilých IP telefonů, které mají naprosto stejné funkce jako standardní zařízení a pro jejichž provoz není zapotřebí počítače. Rozdíl spočívá v připojení do internetu namísto telefonní sítě a v nutnosti použít napájecí adaptér. Kromě standardní klávesnice obsahuje šest dalších programovatelných tlačítek a čtyři interaktivní klávesy, umožňujících komfortní využívání doplňkových funkcí. K telefonu je možné přiřadit až šest dalších nezávislých čísel s různými úrovněmi oprávnění. Přístroj je vybaven obstojným LCD panelem, jenž poskytuje informace o probíhajícím hovoru a umožňuje listování seznamem kontaktů. Počítač lze připojit ke konektoru LAN a podstatné je, že probíhající hovor nijak nenaruší přístup k internetu a naopak. Design telefonu je poměrně konzervativní, precizní zpracování a dobrá ergonomie jsou v současnosti samozřejmostí. 7960 má oproti běžným stolním telefonům důležitou konkurenční výhodu: je možné upgradovat firmware přístroje a zdokonalit, případně přidat nové funkce.
Klady
+ cena hovorů
+ komfort užívání
+ design
Zápory - výpadek elektřiny znemožní spojení
(tabulka 2)
Cisco 7960
adresáře: osobní, místní a podnikový
komprese zvuku: algoritmy G.711 a G.729a
přiřazení IP adresy: DHCP nebo staticky
rozšiřitelnost: formou upgrade softwaru
napájení: in-line nebo lokální
zvonění: 24 volitelných vyzváněcích tónů
rozměry: 20,5 x 26,5 x 15, cm
hmotnost: 1,6 kg
cena (s DPH): 9600 Kč