Menu Zavřít

Internetové záhrobí

21. 12. 2005
Autor: Euro.cz

Český telecom

MM25_AI

PRAHA (zao) - Změna vlastníka Českého Telecomu (ČTc) přinesla první větší novinku. Firma začala ve zkušebním provozu nabízet takzvaný vytáčený (dial-up) internet za měsíční paušální poplatek. Zákazníci si mohou dle vlastních preferencí zvolit jeden ze tří balíčků Internet Basic Nonstop, Internet Basic Den nebo Internet Basic Volno. Balíčky se liší v předplaceném časovém období za jeden den (viz graf) a není možné je aktivovat k tarifu Telefon Mini. Ve zkušebním provozu je bude operátor nabízet do června letošního roku. „Tyto nové služby jsou určeny hlavně zákazníkům, pro něž je nedostupné připojení Internet Express, realizované technologií ADSL,“ říká mluvčí ČTc Martin Žabka. „Pokrytí technologií ADSL budeme nadále rozšiřovat. K vytvoření těchto vytáčených tarifů jsme přistoupili až po důkladném průzkumu preferencí zákazníků,“ dodává.
Operátor hodlá na službu aplikovat omezení Fair User Policy (FUP), což zjednodušeně řečeno znamená nucené odpojování každé tři hodiny a také odpojení po třiceti minutách nečinnosti. Vytáčený paušál od ČTc uživatele zároveň neochrání před podvodným přesměrováním na čísla výrazně dražších žlutých linek. Operátor namísto integrované ochrany nabízí pouze doplňková řešení.
Dial-up patří mezi nejhorší možné typy internetové konektivity. Nejenže už několik let naprosto nevyhovuje dosahovanou rychlostí, protože na načtení moderní webové stránky s patřičně propracovanou grafikou si uživatel počká i desítky sekund, navíc je náchylnější vůči nákaze počítače škodlivým softwarem. ČTc tedy namísto snahy pokrýt maximální počet domácností modernější technologií ADSL doslova vytahuje ze záhrobí zastaralé a po celém světě přežité vytáčené připojení. Přístup firmy k rozšíření internetu demonstruje i názor nezávislých odborníků, který v kostce říká, že podobné služby měl operátor nabídnout už někdy před deseti lety. Ceny vytáčeného připojení navíc překonávají i dvakrát rychlejší ADSL tarif, který ČTc sám nabízí. Ve srovnání například s Německem a kupní silou Němců jsou cenové rozdíly ještě daleko výraznější.

  • Našli jste v článku chybu?