Nelegální sdílení hudby, filmů nebo softwaru přes internet by mohlo do pěti let připravit v Evropské unii o práci 1,2 milionu lidí a autorům originálů přivodit ztráty za 240 miliard eur. V pátek to uvedl server Etrend.cz s odkazem na studii Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy.
Autor: Artklee
Studie monitoruje situaci kolem internetového pirátství v největších unijních ekonomikách - Německu, Británii, Francii, Itálii a Španělsku.
Nejvíce trpí hudební, filmový a softwarový průmysl, ale i literatura
Nelegální stahování a sdílení souborů na síti zasahuje hlavně hudební, filmový a softwarový průmysl, ale i literaturu. Kvůli pirátům přicházejí firmy z těchto oblastí o zisky a schopnost adekvátně odměňovat umělce a tvůrce originálního obsahu a konečně i vytvářet pracovní místa, uvedl server.
Uvedené obory zaznamenaly podle studie předloni ztráty na maloobchodních tržbách 10 miliard eur, zmizelo 185 tisíc pracovních míst.
Práce pro 6,5 procenta evropanů
Ekonomové z poradenské společnosti TERA Consultants z údajů jednotlivých unijních zemí, Světové organizace na ochranu duševního vlastnictví a evropského statistického úřadu Eurostat vypočítali, že firmy z kreativního průmyslu zaměstnávají 14 milionů lidí, což je zhruba 6,5 procenta celkové pracovní síly v Evropské unii. Na tvorbě evropského hrubého domácího produktu se podílejí téměř sedmi procento, 860 miliardami eur.
Více na NašePeníze.cz.