KORUNA Listopadové oslabení koruny Českou národní bankou vyvolalo pokles zájmu exportérů o zafixování kurzu. V tomto směru jim ČNB udělala službu. „ČNB vývozce fakticky zajistila,“ podotýká Daniel Krumpolc, ředitel firemního bankovnictví Citibank. Nevýhodou je, že nikdo netuší, kdy přesně strážení kurzu 27 korun za euro, které již stálo centrální banku 7,5 miliardy eur, skončí. Libor Vejdělek z Komerční banky nicméně potvrzuje, že v současnosti došlo ke snížení zájmu o takzvaný hedging.
Pro letošek tedy manažeři exportních společností mohou být v klidu a ušetří, pomalu už ale začínají řešit, co bude v dalších letech.
„V současné době se exportéři začínají opět postupně o zajištění zajímat, a to především na rok 2015 a 2016,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. „Část trhu letošek moc neřeší, ale naopak řeší, co s rokem 2015, kdy už ČNB na stráži asi nebude,“ potvrzuje Miroslav Plojhar, investiční stratég Erste Corporate Banking.
Kvůli právní úpravě se řada velkých firem nyní zajišťuje pouze na začátku roku na ten daný kalendářní rok, protože by jinak na konci roku musely kontrakty přecenit a případná vykázaná kurzová ztráta není daňově uznatelná.