Menu Zavřít

Investice do Aukra byla drsná škola, říká Matěj Boruta ze skupiny Leverage

8. 9. 2021
Autor: Lvrg.cz
  • Bratři Borutovi si museli půjčit a jejich kamarád před maturitou zastavil dům svých rodičů, aby mohli investovat

  • Poté společně založili skupinu Leverage, která se zabývá financováním a vedením online a e-commerce firem

  • Proslavila je záchrana platformy Aukro v roce 2017


Nyní vlastní aktiva za víc než miliardu a chystají se proinvestovat dalších 200 milionů korun. Pro většinu lidí jsou to ti, kdo před čtyřmi lety investovali do obchodního portálu Aukro a zvedli ho z prachu. V roce 2017 se čtveřice, stojící za investiční skupinou Leverage, stala s 45 procenty majoritním vlastníkem internetové aukční síně a Lumír Kunz vedl firmu jako CEO, dokud se počáteční investice desetkrát nezvětšila. Letos skupina většinu podílu prodala partnerskému fondu Pale Fire Capital a nechává si jen 18 %. Málokdo ovšem ví, jak náročné časy Jan a Matěj Borutovi, Lumír Kunz a Václav Liška s Aukrem prožili, nebo že v osmnácti zastavili dům svých rodičů, aby měli peníze na investici do brokerského projektu.

„Já s Honzou se známe relativně dlouho, zhruba přesně od mého narození. (směje se Matěj Boruta). Ve dvanácti letech jsme se přestěhovali do Beskyd, přesněji do vesničky Malenovice, kde jsme se seznámili s Lumírem v autobuse,“ začíná příběh skupiny Matěj Boruta, mladší z bratrů. Lumír Kunz reprezentoval v taekwondu a stal se viceminstrem Evropy. Začali společně sportovat, četli stejné knihy a na střední škole se všichni začali zajímat o akcie.

Riskovali dům

„Pak přišla těsně před naší maturitou příležitost investovat kapitál do brokerské společnosti, kde jsme všichni tři viděli životní příležitost. Peníze jsme bohužel neměli a museli jsme požádat rodiče o půjčku. Bylo to celkem těžké, bylo nám dvacet, potřebovali jsme miliony korun a mamka ani Lumírovi rodiče se k tomu moc neměli. Tehdy to naše mamka udělala velice chytře a řekla, že nám půjčí tolik, kolik si sežene Lumír, u kterého věděla, že tolik peněz k dispozici nemá. Lumírovi se však podařilo s rodiči zastavit dům a získat americkou hypotéku. A naše mamka dodržela slovo. Takto vznikl náš první a relativně dost náročný investiční obchod,“ vypráví Matěj. Na podniku vydělali padesátinásobek.

Dělat interim manažera v pětadvaceti nejde, říkají ostřílení experti na změnový management ve velkém rozhovoru
Přečtěte si také:

Dělat interim manažera v pětadvaceti nejde, říkají ostřílení experti na změnový management ve velkém rozhovoru

Broker Axiory je v dlouhodobém měřítku nejvýnosnější investicí spolku, ale ze začátku to rozhodně jednoduché nebylo. „Daný projekt nešel podle plánu a dostali jsme se do velké osobní finanční krize, kterou se naštěstí podařilo přejít. Měli jsme tehdy velké štěstí,“ přiznává Matěj.

Posléze se Lumír z pozice osobního trenéra bojových sportů seznámil s Václavem Liškou. „Lumír jej začal trénovat a když jsme zjistili, že je to zakladatel Aukra, začaly se naše debaty a zájmy ubírat podobným směrem do oblasti internetových společností, kde jsme již s kluky podnikali, a v roce 2018 jsme se dali do úzkého holportu v rámci Leverage,“ říká Boruta.

Řízení nové firmy

Na webu skupiny se v první větě dozvídáme, že pánové budují výjimečné internetové firmy a investují svůj čas, zkušenosti a kapitál. Vlastní aktiva v hodnotě 1,1 miliardy korun a dalších 200 milionů čekajících na vhodný projekt. V portfoliu mají aktuálně pět firem. Dohromady jich aktivně budovali sedm. K jejich investicím patří brokerská společnost Axiory, nástroj pro konverzi e-shopů Luigi’s box, Aukro, internetový srovnávač FérMakléři.cz a vzdělávací platforma Kideo. Kromě nich Leverage stáli například u zrodu taxislužby Liftago.

„Snažíme se firmám pomoci s nastavením business priorit, strategií a s vnitřním řízením. Skrz další kapitál společnost akcelerujeme. Dokážeme ledacos zařídit v rámci zahraniční expanze do regionů střední a východní Evropy. Snažíme se být flexibilním partnerem. Někdy se nabízí, abychom byli pro zakladatele jen podporou pro další růst, a jindy se stavíme do řídící role,“ vysvětluje Boruta, co se stane, pokud se firma rozhodne s fondem spolupracovat.

„Většinou se snažíme vědět o každé části společnosti, která má slabá místa, a nastavovat hlavní business priority a cíle, co ta společnost má udělat a kam má směřovat. Dle naší role jdeme do hloubky a patřičného detailu,“ vysvětluje.

Akce Aukro

Podobně to mělo být i v případě Aukra. V té době se společníci věnovali internetovým startupům, mezi nimiž byla i aplikace Střel.to. Naskytla se příležitost ji prodat Aukru a z jednání vyplynulo, že i samotný portál by ocenil investici, jenže v Leverage tehdy váhali nad financováním několikanásobně větší firmy, než na jaké byli zvyklí, a tak je předběhl jiný zájemce. „My měli indikace, že Aukro bude potřebovat zhruba za rok další financování, takže jsme měli prostor získat peníze a na příležitost se připravit. Prodej projektu Střel.to se nám podařilo realizovat a Lumír, jakožto CEO projektu Střel.to přešel na dočasnou pozici v Aukru.

Následně jsme založili fond Leverage Technology, vložili jsme do něj kapitál náš a investorů, kteří byli ochotni se přidat, a do Aukra jsme vstoupili. Investovali jsme 40 milionů v momentě, kdy se ukončila migrace Aukra a my měli jistotu, že to není absolutní průser. Zároveň Lumír měl informace zevnitř společnosti o reálném stavu a to nám umožnilo relativně rychlý vstup,“ vypráví Matěj.

„Co nám to přineslo? Relativně drsnou školu, kdy jsme spoléhali na management firmy a věřili jsme, že dokáže Aukro nakopnout. Bohužel se ukázalo, že to není reálné, management jsme museli vyměnit, vykoupit a postavit se do vedení společnosti sami, skrz nového CEO Lumíra. Museli jsme společnost restrukturalizovat, objevit a nastavit novou strategii, která měla za úkol otočit klesající trend tržeb Aukra a přizvat na palubu kapitálově silného partnera, který by nám pomohl s dalším rozvojem. To se nám podařilo. Aukro tehdy mělo obrat zboží okolo 1,6 miliard a nyní míří k 3,5 miliardám. Naši investici jsme za tři roky zhruba zdesetinásobili a část podílu jsme prodali za stovky milionů společníkovi Pale Fire Capital, který má dnes zodpovědnost za vedení společnosti,“ říká Boruta zbytek příběhu.

Dvě strategie

V současnosti si skupina vybírá projekty hlavně podle schopného vedoucího týmu, kterému věří, a podle zaměření - cílí na oblast online projektů a e-commerce. Běžný pracovní den Matěje Boruty už nemá stálou podobu. Občas vstane v pět ráno a hraje si se synem, dokud mezi sedmou a osmou nevyrazí pracovat do kanceláře či do kavárny. Odpoledne se opět věnuje rodině. Pokud se ale zakousne do nějakého projektu, je schopen trávit v práci celé dny od brzkého rána do pozdního večera. Prý nemá rád stereotypy a často přejíždí mezi Prahou a Ostravou, dle projektů, na kterých pracuje.

Po úspěšné zkušebce následuje majetkový vstup. Pilulka koupila desetiprocentní podíl v tuzemském startupu Blocks
Přečtěte si také:

Po úspěšné zkušebce následuje majetkový vstup. Pilulka koupila desetiprocentní podíl v tuzemském startupu Blocks

„Naše strategie se dá v podstatě rozdělit na dvě podstrategie, a to VC (Venture Capital), přičemž hledáme společnosti, které již mají silný tým a my jsme finančním partnerem, nebo PE (Private Equity) přístup, kde přebíráme kontrolu nad společností a určujeme její strategii, takže máme pod kontrolou management,“ vysvětluje Matěj aktuální postup skupiny.

Riskujeme už méně

„Postupně méně riskujeme. Už bychom nezastavili dům a nedali všanc vše na jednu kartu. Jde to ruku v ruce i s tím, že si chceme vybudovat finanční stabilitu a diverzifikovat portfolio, například částečným rozšířením aktivit do nemovitostí. Už máme rodiny a děti, a tedy i vyšší zodpovědnost,“ říká.

MM25_AI

V minulosti prý totiž čtveřice investorů zažila víc pádů než vzletů, ale naštěstí prý nikdy nebyly likvidační. Investoři se přiznávají, že dělali při řízení startupů špatná rozhodnutí a někdy nedokázali poznat, zda se jim zatím nedaří nebo už nedaří. Často nezvládli krizové řízení společností nebo dali přednost vizi před skutečností a nechali se okrást podvodníky. „Tyto naše chyby vždy byly tvrdou lekcí a naštěstí jsme dokázali dílčí neúspěchy přebít silnějšími pozdějšími úspěchy,“ říká Boruta. „Ale budování firem se jen tak nevzdáme a těšíme se na další firmy a společné příběhy,“ dodává a prozrazuje, že v nejbližší budoucnosti by si rád se skupinou Leverage vybral ještě jednu až tři další zajímavé online společnosti, kterým se bude věnovat.

  • Našli jste v článku chybu?