Menu Zavřít

Investice do industriálních nemovitostí se drží na vysoké úrovni

15. 11. 2011
Autor: profit

Celkový objem realitních investic na evropském trhu průmyslových a skladových nemovitostí dosáhl ve třetím čtvrtletí 2011 výše 2,3 miliardy EUR, což je o 13 % více než v uplynulém čtvrtletí.

Foto: Profimedia.cz

Celkový objem investic na evropském trhu industriálních nemovitostí ve třetím čtvrtletí 2011 znovu posílil na 2,3 miliardy EUR, což je o 13 % více než v předchozím čtvrtletí. Přestože ve slabším druhém čtvrtletí objemy poklesly o 14 %, celkem vystouply za prvních devět měsíců tohoto roku investice do evropských průmyslových a logistických nemovitostí na 6,8 miliardy EUR, což je v meziročním srovnání o 15 % více než v předchozím roce. Zmíněné nárůsty signalizují silný a setrvalý zájem investorů o tento typ nemovitostí. 

Sledujeme zvyšující se objem finančních prostředků, který proudí do nových investičních příležitostí v tomto sektoru, který nabízí zajímavou návratnost investice,” uvádí Chris Staveley, ředitel oddělení kapitálových trhů Jones Lang LaSalle pro region EMEA, a dodává: „Současný objem uzavřených realitních obchodů bohužel plně neodráží aktuální zájem investorů. Lepším výsledkům brání jednak nedostatek nejkvalitnějších nemovitostí třídy A v nabídce a stále vzrůstající napětí na globálních finančních trzích.” 

Největší počet transakcí zaznamenáváme na nejvýznamnějších evropských realitních trzích: Velké Británii, Německu a Francii, kde se uzavřelo 67 % veškerých industriálních investičních obchodů ve třetím čtvrtletí 2011. V regionu střední a východní Evropy (včetně Ruska) jsme za prvních devět měsíců roku 2011 zaznamenali meziroční nárůst objemu industriálních investic o 125 %. Bohužel i zde se potýkáme s nedostatkem kvalitních nemovitostí nabízených k prodeji a s menší ochotou podstoupit riziko.    

Prvotřídní industriální nemovitosti v České republice a na Slovensku trvale přitahují silný zájem investorů. Uvážíme-li problémy, se kterými se potýkají některé země eurozóny, oba zmíněné trhy vykazují relativně vysokou aktivitu. Za odpovídající produkt jsou investoři ochotní a schopní zaplatit více než 100 milionů EUR. Pražská kancelář JLL v tomto roce (k dnešnímu dni) prodala industriální nemovitosti za více než 500 mil EUR. Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat, v současné době je několik projektů ve fázi due dilligence a nové – nabízené k prodeji – přichází na trh,“ uvádí George Lewis, ředitel oddělení kapitálových trhů pražské pobočky Jones Lang LaSalle.      

Zahraniční investice do evropských industriálních nemovitostí se ve třetím čtvrtletí držely na stejné úrovni, avšak aktivita domácích investorů se mírně zvýšila. Ti využili znalost místního trhu a získali 52% podíl na transakcích za tento kvartál. V období od začátku roku naopak převládají mezinárodní investice. Mezinárodní a američtí investoři zobchodovali nemovitosti v hodnotě 2 miliardy EUR, tj. pětkrát více než za stejné období loňského roku. Z toho vyplývá, že zahraniční investice stále trhu dominují, mají totiž 60% podíl na celkovém objemu transakcí za prvních devět měsíců roku 2011.

Chris Staveley dodává: “Kvůli zvyšující se opatrnosti investorů a nedostatku kvalitních industriálních nemovitostí třídy A, které jsou na evropském trhu na prodej, očekáváme, že v roce 2011 dosáhnou realitní obchody objemu 9 – 9,5 miliardy EUR, což je jen o trochu více než v uplynulém roce.“ 

MM25_AI

Prime industrial yields zůstávají již druhý kvartál v řadě za sebou nezměněné a to na úrovni 7,4 %. V České republice se pohybují na úrovni 8,00 % a na Slovensku na hodnotě 8,50 %.  V důsledku stagnace nájemného a nezměněné výše výnosů ve třetím čtvrtletí 2011 se také zpomalil růst kapitálové hodnoty (prime capital value) na úroveň 0,6 % z 1,1% ve druhém čtvrtletí 2011. Nejsilnější růst kapitálových hodnot industriálních nemovitostí jsme zaznamenali v Berlíně (4,4 %), Düsseldorfu (3,8 %), Londýně (4,2 %), Mnichově (5 %) a Rotterdamu (3,2 %).  

Předpokládáme, že k dalšímu snížení výnosu nedojde ani ve čtvrtém čtvrtletí 2011, ani počátkem roku 2012. Proto se nezmění ani cenová úroveň a kapitálový růst bude záviset především na růstu nájemného,” uvádí Alexandra Tornow, vedoucí výzkumu industriálního trhu Jones Lang LaSalle pro region EMEA, a pokračuje: “výjimkou bude jen omezený počet trhů, konkrétně tradiční západo-ekonomické ekonomické jádro: Londýn, Paříž, hlavní německé, holandské a standinávské trhy, i když i zde bude růst relativně omezený.

  • Našli jste v článku chybu?