Menu Zavřít

Investice do měnových párů: odborník odhaluje budoucnost měn

22. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Investice do měnových párů je v kurzu investorů. Dokonce se jedná o největší trh vůbec. Jaké jsou výhledy směrem k dolaru, jenu a české koruně?

Autor: Martin Siebert

Americká centrální banka FED provádí již nějakou dobu masivní expanzivní měnovou politiku, která se dříve nebo později musí odrazit v růstu množství dolarů v oběhu. To bude znamenat zvýšenou nabídku dolarů na měnovém trhu, což znamená tlak na oslabení dolaru. Evropská centrální banka sice také provádí monetární expanzi, nicméně zdaleka ne tak silnou jako FED. Máme tedy první důvod se domnívat, že dolar bude na páru se společnou evropskou měnou depreciovat.

Dalším argumentem pro depreciaci dolaru je současná situace v Číně, která drží velké množství dolarů v amerických T-bills a T-bonds. Hospodářská situace v tamní ekonomice se prudce zhoršuje a s tím přicházejí kroky na podporu zasaženého hospodářství. Jednou z možností je prodej dolarových devizových rezerv. To samozřejmě může vytvářet tlak na americký dolar.

Konečně vliv na kurz amerického dolaru bude mít také míra rizika, která se bude vyskytovat na finančních trzích. Obecně platí, že čím více rizika investoři pociťují, tím více se uchylují k nákupům amerických pokladničních poukázek a vládních dluhopisů. Situace v reálné ekonomice bude pravděpodobně i nadále vážná, ovšem lze očekávat zklidňování situace na finančních trzích a s tím i tlaky na depreciaci amerického dolaru.

Dolar nemusí být propadák

Jsou zde však i argumenty pro budoucí posílení dolaru na páru s eurem. Americké hospodářství je mnohem flexibilnější než evropské, a také tam recese začala dříve, takže je možné, že v USA nastane zotavení dříve. S tím by bylo pravděpodobně spojeno snižování úrokového diferenciálu mezi eurem a dolarem, což by zase podpořilo posílení dolaru.

Je třeba ještě zmínit situaci kolem regionu střední a východní Evropy. Země v této oblasti mají velký podíl exportu na HDP a obvykle vysoké zadlužení v zahraničních měnách, což by pro ně mohlo během recese znamenat veliké těžkosti. Některým již velice výrazně oslabily jejich měny a zažily velký výprodej na svých akciových trzích. Mezi investory je rozšířen negativní sentiment vůči tomuto regionu. Spekuluje se i o možných defaultech států v této části Evropy. Mnoho bank se sídlem v západní Evropě je vůči tomuto regionu značně exponováno, což by jim mohlo přivodit do budoucna problémy. Toto vše může znamenat tlak na oslabení eura, a to i na páru s dolarem.

Co slibuje japonský jen

Na páru USD/JPY jsme byli v minulém roce v jeho druhé půlce svědky apreciace ze 110 USD/JPY až k hranici 90 USD/JPY. V posledních několika týdnech se však situace obrátila a jen se obchoduje dnes okolo 100 USD/JPY. Japonský jen byl tradičně v krátkém období obětí tzv. carry trades, kdy obchodníci využívali nízkých úrokových sazeb v Japonsku, kde si vypůjčili prostředky, ty zkonvertovali do USD a v USA je uložili. Tomu je však již konec, protože úrokové sazby jsou v USA již také na velice nízké úrovni. Toto je fakt, který svědčí ve prospěch jenu.

Japonské HDP v posledním kvartálu minulého roku pokleslo meziročně o skoro 13 % a japonské exporty, které byly dlouhá léta tahounem japonského hospodářství, se výrazně propadají i podle nejnovějších dat. Předpokládám, že situace v Japonsku se bude nadále zhoršovat, a to více, než se domnívají trhy. Máme zde tedy argument pro další oslabení jenu. Zda převáží efekt nízkých sazeb v USA nebo špatné situace v reálné ekonomice v Japonsku, není zatím jasné.

MM25_AI

Česká koruna bude oslabena, ale jen na čas

Vzhledem k výše popsaným skutečnostem ve střední a východní Evropě je možné, že českou korunu čeká další oslabení, zejména pokud se vyhrotí situace v nejvíce ohrožených zemích jako je Lotyšsko, Maďarsko či Ukrajina. V tu chvíli totiž investoři opět zapomenou rozlišovat mezi jednotlivými měnami v regionu (což se v posledních dvou týdnech, zdá se, naučili) a česká koruna se sveze spolu s ostatními měnami jako je maďarský forint či polský zlotý. V delším horizontu se dá ale předpokládat, že česká koruna na páru s eurem a dolarem bude posilovat v souladu s reálnou konvergencí k západoevropským státům.

  • Našli jste v článku chybu?