Menu Zavřít

Investice do zvuku: J&T Ventures kupují podíl ve startupu vyvíjejícím umělou inteligenci

19. 6. 2017
Autor: twitter.com/NeuronSW

Český startup Neuron Soundware získal investici 600 tisíc eur na rozvoj své jedinečné umělé inteligence.

Vystudovaný biotechnolog Pavel Konečný a jeho spolupracovníci loni vytvořili software postavený na takzvaných neuronových sítích, které částečně simulují chování mozku. Software sítě „trénuje“ tak, aby aplikace dokázala podle zvuku sama poznat mechanické poruchy v různých strojích.

„Nejdříve se nahrají až stovky tisíc záznamů zvuků a umělé inteligenci se řekne, jak má správně znít například motor v autě. V případě odlišností pak „robot“ ukrytý v malé krabičce sám hlásí chyby,“ vysvětluje Konečný. Zvuk je pro něj bohatým zdrojem dat.

“Člověk nemůže poslouchat sto letadel nebo motorů tisíc hodin v kuse. Umělá inteligence tohle zvládne, a proto významně napomáhá k prevenci možných potíží,” doplňuje Konečný, který se netají tím, že chce ze svého nového podnikání vybudovat globální firmu.


Neuron Soundware zářil ve Vídni:

Vídeň hostí přehlídku evropských startupů

 Největší středoevropský festival startupové scény Pioneers.


Neuron Soundware teď získal klíčovou investici od jednoho z největších českých startupových fondů J&T Ventures v hodnotě 600 tisíc euro. Konečného firma díky této finanční injekci posílí svůj tým a vypiluje svoji jedinečnou technologii.

“Tato technologie bude ještě mnohem zásadnější než internet věcí. Neuron Soundware přispívá k tomu, že stroje a zařízení jsou bezpečnější, méně poruchové a díky tomu mají delší životnost,” vysvětluje zájem J&T Ventures o investici výkonný ředitel fondu Adam Kočík.

Neuron Soundware už spolupracuje na prvních projektech s německým Siemensem a především s Deutsche Bahn, které pomáhá rozpoznávat poruchy eskalátorů na berlínských vlakových nádražích.

Automechanici na dlažbě

Firma také v těchto dnech podepisuje další důležitý kontrakt s domácí automobilkou Škoda Auto, konkrétně se škodováckým vývojovým střediskem DigiLab. „Nabídli jsme jim aplikaci pro rozpoznávání vad při servisu automobilů,“ potvrdil Pavel Konečný.

Pokračuje i ve vyjednáváních s německou automobilkou Daimler a s evropským výrobcem letadel Airbus.

„Ten měl o náš produkt zájem už loni, ale my jsme ho museli odmítnout, protože bychom to nestíhali. Letos se snad domluvíme,“ tvrdí Konečný. Dále pracuje na projektu pro klimatizace a sledování konkrétních strojů v továrnách.

WT100

Minoritní desetiprocentní podíl ve firmě stále vlastní úspěšný pražský akcelerátor mladých firem StartupYard, který pomohl Konečného firmě od nápadu k realizaci.

Čtěte také:

Místo dronů by zboží a jídlo mohly rozvážet roboty. Už byly i v Praze

Český Zuckerberg chce ovládnout světový cestovatelský byznys. Denně prodá letenky za 50 milionů

České Liftago chce startovat v Budapešti


  • Našli jste v článku chybu?