První polovina roku 2011 ukazuje pozitivní trendy jak na kancelářském, tak na průmyslovém trhu. Colliers International zveřejnili svou pololetní zprávu pro Českou republiku a její závěry nabízejí pohled na trendy ekonomiky z pohledu realitního trhu.
Foto: Profimedia.cz
Zotavení je patrné z růstu HDP, které začalo minulý rok, a bude patrně pokračovat i v roce 2011. Růst za první čtvrtletí byl stanoven na 2,8% za rok, což převyšuje původní odhady. Odhady na celý rok se liší, nicméně by se měly pohybovat okolo 2,3%. A další dobrá zpráva, zotavování trhu v první polovině roku nabralo vyšší rychlost díky investičním transakcím za téměř 800 milionů euro, což představuje skoro 50% nárůst oproti celému objemu obchodních aktivit uzavřených v roce 2010.
Kancelářský trh:
Celkové množství kanceláří v Praze činí něco přes 2,7 milionu metrů čtverečních, kategorie A tvoří 68% a kategorie B 32% z celkového množství. V současnosti je nějakých 191 000 metrů čtverečních kancelářských prostor ve výstavbě, většina z toho v Praze 8 (37%) a Praze 4 (32%). Do konce roku 2011 je plánováno dokončení téměř 110 000 metrů čtverečních, z nichž 45% bylo již předem pronajato. S ohledem na poptávku, úroveň veškerého pronájmu dosáhla během prvních šesti měsíců roku 2011 asi 173 000 metrů čtverečních, což je 78 procentní zlepšení v porovnání s trhem v první polovině 2010 a 47 procentní zlepšení v porovnání s druhou polovinou 2010. Celková míra pronájmů v první polovině 2011 byla řízena hlavně společnostmi z bankovního/pojišťovnického/investičního sektoru (28%), následovanými IT sektorem (16%) a profesními službami (14%). Počet volných kanceláří se poslední čtyři čtvrtletí stabilně snižoval a na konci první poloviny 2011 zůstala úroveň neobsazenosti na 11,86%, což je pokles z téměř 14% v předchozím roce. V Praze je okolo 322 000 metrů čtverečních volných kancelářských prostor k pronájmu.
„V první polovině 2011 majitelé a developeři pokračovali v poskytování pobídek jak existujícím, tak potenciálním zájemcům, úroveň pobídek vždy záležela na velikosti požadovaného prostoru, podmínkách pronájmu a také na tom, zda budova již byla dokončena nebo developer teprve hledal předpronájem,“ řekl Omar Sattar, výkonný ředitel Colliers International pro Českou republiku. „Míra nově obsazených prostor bude nadále stabilní a bude tvořit největší část všech kancelářských transakcí pro zbytek roku 2011, což je pozitivní trend. Prodloužení nájmů a realokace budou hrát důležitou, ale už menší roli.“
Průmyslový trh:
Objem průmyslových prostor na českém trhu se v průběhu první poloviny 2011 zvětšil o 69 700 metrů čtverečních a nyní zůstává na 3,8 milionech metrů čtverečních. Téměř polovina (42%) celkových prostor (1 601 500 metrů čtverečních) se nachází v Praze a jejím okolí. Druhý nejvíce rozvinutý region jsou západní Čechy (15%), následované jižní Moravou (14%). V současnosti nejaktivnější oblastí ve výstavbě nových projektů je jižní Morava se 140 000 metry čtverečními ve výstavbě. V první polovině roku 2011 bylo obchodováno s něco přes 450 000 metry čtverečními průmyslového prostoru, což představuje nízký nárůst oproti první polovině 2010 (412 000 metrů čtverečních). Za uplynulých 12 měsíců se všeobecná míra neobsazenosti snížila o 7,3% na současných 9% a tento klesající trend se opakoval v každém z uplynulých osmi čtvrtletí. To může být přisuzováno nízkému objemu spekulativně stavěného prostoru. Celkově se úroveň nájemného v posledních šesti měsících nijak výrazně nezměnila, nejnižší zůstávají v okolí Prahy, zatímco nejvyšší v Brně.
„Zatímco máme zkušenosti se zdravým a stabilním stupněm poptávky v první polovině 2011, myslíme si, že celková míra pronájmů za rok klesne těsně pod 1 000 000 metrů čtverečních pronajatých v roce 2010, protože neustále se snižující míra neobsazenosti spolu s nízkým stupněm spekulativní zástavby ústí v menší množství budov vhodných pro okamžité obsazení,“ řekl Omar Sattar. „Developeři nebudou s velkou pravděpodobností měnit svou současnou strategii pro zbytek roku 2011, která u většiny představuje dopronajmout volné prostory a nabízet projekty ušité na míru.“
Výhled trhu:
Česká ekonomika zůstává silně závislá na vnějších faktorech a současný růst v Německu pozitivně ovlivnil i Českou republiku. Nicméně přetrvávající nejistota v zamezení krize evropské měny a dluhové krize a snížení ratingu americké ekonomiky začíná ovlivňovat důvěru trhu v severní Americe a Evropě. Až do teď se zájem zahraničních investorů o Českou republiku zvyšoval. Existuje počet investičních transakcí, které by měly být uzavřeny během druhé poloviny roku 2011, a předpokládáme, že celkový objem investic za rok 2011 dosáhne asi 1,5 miliardy euro, což je téměř trojnásobek objemu za rok 2010.
„ Ačkoliv všeobecný obraz české ekonomiky je pozitivní a povzbudivé výsledky z roku 2010 pokračovaly i v první polovině tohoto roku, rizika zůstávají,“ řekl Omar Sattar. „Zatímco vnější faktory jsou pro Českou republiku v posledních měsících pozitivní, zranitelnost vůči směnným kurzům přetrvává a domácí poptávka je stále utlumená, zejména v souvislosti s fiskálními škrty v blízké budoucnosti. Česká republika také zůstává silně zranitelná vůči zpomalení rychlosti zotavení v Evropě, zejména v Německu. “