Menu Zavřít

Investice není sázka

13. 5. 2008
Autor: Euro.cz

Mýty o investování stále přetrvávají, říká šéf české skupiny Pioneer Investments

Šéf společnosti Pioneer Investments v ČR Roman Pospíšil hovořil s týdeníkem EURO o situaci na českém kapitálovém trhu a o tom, že někteří investoři zbytečně zavrhují reality. „Třeba v Bulharsku bych si hned něco koupil,“ říká Pospíšil.

EURO: Jak hodnotíte český kapitálový trh? POSPÍŠIL: Nejvíce se určitě měnil v devadesátých letech. Tehdy byl poznamenaný tím, že jsme se všichni na trhu učili. Byly nějaké problémy, ale díky tomu vznikli asociace a regulátoři. Trh se vyčistil. Mnoho lidí především v souvislosti s privatizací tvrdilo, že kapitálový trh nebude plnit svou úlohu. Trh se u nás opravdu nijak výrazně nerozvinul, protože se peníze rozdělují spíše prostřednictvím bank. Nevzniklo prostředí, v němž by firmy hromadně získávaly kapitál novými IPO. Přesto je to velice zajímavá oblast pro investory. A pokud jde o kvalitu, jsme nyní na srovnatelné úrovni se západní Evropou.

EURO: Kdo je váš typický klient? POSPÍŠIL: Především je nutné říct, že typický klient si uvědomuje, že je třeba investovat. A my se mu snažíme ukázat rozdíl mezi investicí a sázkou, což se velice často mixuje. Vidím to nyní na Slovinsku, jehož trh jsem dostal na starost. Jde o vyspělou zemi, ale tamní kapitálový trh je v plenkách. Nejhorší je, že lidé tam žijí v představě, že vezmou milion, dají jej na burzu a za půl roku mají dva. Nevnímají, že si investicí mohou také spořit. Právě to se snažíme vysvětlovat.

EURO: Jak Češi investují do fondů Pioneer Investments? POSPÍŠIL: Průměrná výše vkladu je zhruba 70 tisíc korun.

EURO: Jaká je nejoblíbenější forma investic? POSPÍŠIL: Stále je zájem o strukturované produkty. Výrazně se však snížil, protože producenti strukturovaných produktů hráli jenom na stoprocentní zajištění, což mají klienti rádi. Všichni se bojí rizika. Jenže se nabízejí dost dlouho a je třeba vymýšlet stále nové věci. Kvůli prostředí, ve kterém se dělaly, a poplatkům, jež si za ně jejich tvůrci brali, si myslím, že strukturované produkty nemají moc dobré výsledky. Je-li ale někde zajištění, pak to funguje. Roste však i obliba komodit. Po poklesu akciového trh všichni hledají něco jiného. Proto komodity získávají na oblibě.

EURO: Co třeba reality v souvislosti s hypoteční krizí? POSPÍŠIL: S dříve oblíbenými realitami je to nyní úplně jinak. Lidé se jich nyní bojí. Je však otázkou, kam až krize pronikla. Domnívám se, že k nám moc ne. Ani dál na východ nebude mít velký dopad. Třeba v Bulharsku, kde také působíme, bych si hned něco koupil.
Tyto investice ale většinou financují velké nadnárodní firmy. Jejich problémy jsou však jiné. Investice prostě zastaví a nebudou se ohlížet na to, že Bulharsko je na tom jinak. Příliv prostředků do této oblasti se tedy snižuje - s tím je nutné počítat. Kdyby však krize nezačala právě u amerických hypoték, podíl investic by určitě rostl, vše tomu nasvědčovalo. Dokonce jsme přemýšleli, jaký uděláme produkt. Zdálo se, že bude mnoho produktů spojených s realitami. Pak najednou přišla krize a vše utichlo.

bitcoin_skoleni

EURO: Jsou oblíbené investice vázané na ekologii? POSPÍŠIL: Měli jsme Global Ecology Fund, který byl hodně úspěšný. Dokonce jsme jej zavřeli, protože v něm bylo dost prostředků a byl problém je investovat. Pak jsme jej zase otevřeli. Takže zájem určitě je. U tohoto typu investic je však problém, že investor může uvažovat třeba jen o 250 místo o deseti tisících titulů. Navíc většinou jde o projekty podobného typu. Když se tedy něco stane, ovlivní to celé odvětví a možnost diverzifikace rizika je malá.

EURO: Jaké jsou nejčastější chyby investorů? POSPÍŠIL: Někteří klienti se dívají na výsledek, ať se jim jakkoli snažíme vysvětlit, že důležitá je strategie. Stejně je pro ně důležitý výsledek. Musejí však počítat s tím, že je-li nějaký fond pět let nejlepší, lze očekávat jeho pokles.

  • Našli jste v článku chybu?