Obchodní společnosti měly loni u nebankovních finančních společností dluhy za 145,4 miliardy korun, tedy meziročně o 15 procent více. Dluh mělo u nebankovních institucí zhruba 66 700 firem a průměrný dluh činil 2,18 milionu korun.
„Nejoblíbenějším úvěrovým nástrojem mezi obchodními společnostmi je jednoznačně investiční úvěr, který registrujeme již u téměř 50 tisíc firem. To je téměř o šest tisíc společností více než koncem roku 2016. S velkým odstupem následuje koupě na splátky, kterou využívá 13 tisíc společností a jejíž obliba v posledním roce stagnuje,“ uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.
Exekuce jako obří problém Česka. Čtěte:
Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů
Chabrus na vás. Dražební mafie jako postrach dlužníků
Celkově suma půjčených peněz u investičních úvěrů loni stoupla o 9,7 miliardy na 55,2 miliardy korun. Následoval finanční leasing se 46,5 miliardy korun, operativní leasing s 23,4 miliardy korun a koupě na splátky s 20,2 miliardy korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Nebankovního registru klientských informací.
Nejvyšší částku dluhu na jednu společnost nebankovní registr loni registroval v Pardubickém kraji, a to 3,1 milionu korun. Následuje Vysočina (2,9 milionu korun) a Plzeňský kraj (2,7 milionu korun). Naopak nejmenší dluh na jednu společnost byl v Ústeckém kraji (1,8 milionu) a v Moravskoslezském kraji (1,9 milionu korun).
Jak na nebankovní půjčku: skryté poplatky stále existují
Celkový objem ohroženého dluhu, u kterého firmy nezaplatily tři po sobě jdoucí splátky, loni stoupl o 170 milionů na 1,09 miliardy korun. „Objem ohroženého dluhu roste o něco rychleji než objem celkového dluhu. Především v kontextu zlepšujícího se ekonomického prostředí je tento nárůst poněkud překvapivý,“ uvedl Rajl.
Dále čtěte: