Menu Zavřít

Investor? Chudák je to

22. 10. 2018
Autor: Euro.cz

Do konce roku by měla být napsaná novela stavebního zákona. Co přinese?

Co by se asi tak stalo, kdyby vaše firma neodevzdala daňové přiznání včas s odůvodněním, že se rozbila tiskárna, účtárna jí nedodala včas podklady, a když už je měla, váš daňový poradce měl na pár věcí jiný názor? Chtěl byste proto finanční úřad požádat, aby vám prodloužil termín o pár měsíců, možná rok, protože ti dva vaši paličáci se jen tak neshodnou…

Trochu absurdní představa, že?

Takto to ale posledních pár let je ve stavebním řízení. Investor obíhá čtyřicítku dotčených a jiných orgánů (hasiči, památkáři, hygienici, správci sítí.), přes jejichž závazná stanoviska a vyjádření nejede vlak, a snaží se je přesvědčit, aby se jejich požadavky navzájem nevylučovaly a aby alespoň někdy dodržely nějaké ty lhůty, které sice zákon někde (ne u přezkumu jejich stanovisek) stanovuje, ale bez sankce. Pak to všechno vytiskne (ano, skutečně v dnešní digitální době nelze komunikovat se stavebním úřadem a žádat o povolení elektronicky) a veze několik šanonů dokumentace na stavební úřad. Z něj se místo svéprávného a sebevědomého úřadu, který by měl celý povolovací proces řídit a kočírovat, stal během posledních let jen lepší pošťák a archivář šanonů s dokumentací.

Už to dospělo tak daleko, že v Praze trvá povolit obyčejný bytový dům sedm až devět let a samo ministerstvo pro místní rozvoj v oficiálním dokumentu k rekodifikaci stavebního práva označuje investory za chudáky.

Je jasné, že napsat nový stavební zákon a upravit desítky návazných předpisů zabere minimálně čtyři roky, ministryně Klára Dostálová slíbila alespoň rychlou novelu stavebního zákona. Do konce roku by měla být napsaná a změnu by mohla přinést poměrně zásadní. Podobně jako nedávno poslanci schválili pro urychlení klíčových infrastrukturních staveb takzvanou fikci souhlasu, která znamená, že pokud se úřad ke stavebnímu záměru ve stanovené lhůtě nevyjádří, má se za to, že souhlasí, mohli by to udělat pro všechny stavby. MMR navrhuje lhůtu 60 dní na vyjádření nebo vydání stanoviska a pak šlus. Zároveň by pevné lhůty měly dostat i orgány, které taková stanoviska přezkoumávají (například u hygieniků je to ministerstvo zdravotnictví, u památkářů ministerstvo kultury). Těm totiž někdy takový přezkum trvá i rok. Novelou by se ten razítkový armageddon výrazně zkrátil. 9

FIN25

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?