Menu Zavřít

Investoři mění kurz. Střední Evropu střídá Asie

19. 5. 2009
Autor: Euro.cz

Česká republika přestává být v očích zahraničních investorů zemí zaslíbenou. Svědčí o tom propad v žebříčku nejvýhodnějších zemí pro offshoring, tedy přesun firemních aktivit do zemí s lepšími podmínkami. Česko už tak není považováno za zemi, ve které by se dařilo zahraničním firmám a jejich aktivitám.

Autor: Martin Siebert

Česko se v celkovém žebříčku propadlo o šestnáct příček na 32. místo. Jeho pozici nahradila Srí Lanka. Neradostná bilance vyplývá z posledního výzkumu poradenské firmy A.T. Kearney.

To je dokladem toho, že zahraniční investoři mění kurz své obchodní politiky. Země střední Evropy už totiž nejsou pro západoevropské společnosti výhodné. Stejný osud jako Českou republiku postihl také Polsko, Maďarsko a Slovensko.

Příčinou propadu zájmu je prudký vzestup cen vzhledem k platové inflaci a posílení měny vůči dolaru. „Dynamika globálního offshoringu se očividně přesouvá podle toho, jak společnosti přehodnocují politická rizika, náklady na pracovní sílu a požadavky na kvalifikovanost v kontextu možných dopadů globální ekonomické krize,“ říká generální ředitel A.T. Kearney Paul A. Laudicina.

Silná a levná asijská pětka

Investory v současnosti lákají nízkonákladové země v jihovýchodní Asii a na Blízkém východě. Největší zájem je o Indii a Čínu. Pětici nejžádanějších zemí doplňují Malajsie, Thajsko a Indonésie.

Investoři si tyto země vybírají především kvůli zlepšení kvality a dostupnosti jejich pracovních sil.

bitcoin školení listopad 24

„Zatímco cena je při rozhodování o umístění outsourcovaných služeb nadále hlavním kritériem, kvalita nabídky pracovního trhu získává na důležitosti. Společnosti z důvodu nedostatku talentů v domovské zemi vnímají trh práce globálně,“ říká partner v A.T. Kearney a výkonný ředitel Rady pro globální obchodní politiku společnosti Norbert Jorek.

Vlády po celém světě podle něj reagují investováním do lidského kapitálu, aby nalákaly nové investory.

  • Našli jste v článku chybu?