Menu Zavřít

Investoři nefunkčních umělých žaber mají peníze zpět, projekt ale pokračuje

8. 4. 2016
Autor: facebook

Výrobci umělých žaber Triton, které mají člověku umožnit dlouhou dobu dýchat pod vodou, po prvním neúspěšném pokusu odškodnili investory z crowdfundingové stránky. Projekt však stále chtějí dokončit a lákají nové sponzory.

Potápěcí zařízení Triton, na které výrobci vybírali prostředky na stránce Indiegogo, by mělo fungovat na principu filtrování kyslíku z vody, ve které se potápěč pohybuje. Tento kyslík se v přístroji poté stlačí a uloží a měl by jeho uživateli umožnit dýchat pod vodou přes 45 minut.

 Umělé žábry Triton

Kritici projektu vyčítali, že úspěšná realizace takového zařízení je při současné technologii nemožná, bez toho aniž by se potápěč pod vodou pohyboval nemožně vysokou rychlostí. Navzdory tomu byli výrobci při žádání o prostředky úspěšní a vybraná částka téměř jednoho milionu dolarů výrazně převýšila požadovaných 50 tisíc.

Nová kampaň

Po prvním neúspěšném pokusu ale byli výrobci nuceni všechny přispěvovatele odškodnit. Svého cíle se však nevzdali a prakticky ihned rozjeli novou kampaň, ve které zdůrazňují, že u přístroje zapracovali na kanystrech, ve kterých se ukládá kyslík.

„Umělé žábry v každém Tritonu používají ‚tekutý kyslík‘, který ve spojení s dalšími komponenty umožňuje uživateli dýchat pod vodou,“ píší výrobci v prohlášení, ke kterému připojili i téměř třináctiminutové video, které má potvrdit funkčnost přístroje.

Už nyní je jisté, že výrobci budou úspěšní znovu, protože už třiadvacet dní před uzávěrkou mají od přispěvovatelů přislíbeno 320 tisíc dolarů. Další investory však odrazuje Stephan Whelan, zakladatel potápěčské komunity DeeperBlue.

„Musíme varovat všechny, kteří by jen na chvíli uvažovali o přispění byť jen jediného dolaru na tento produkt. Neexistuje jediný důkaz, že by mohla nějaká technologie kolem ‚tekutého kyslíku‘ fungovat,“ napsal Whelan na komunitní stránku.


Dále čtěte:

MM25_AI

V Japonsku vynalezli vidličku, která navozuje slanou chuť

Robotické paže od Googlu se učí sbírat věci jako člověk

  • Našli jste v článku chybu?