Menu Zavřít

Investoři skupují hodnotné drahokamy.

24. 4. 2017
Autor: Euro.cz

Jak rozpoznat kvalitu? Každý diamant by měl mít mezinárodní certifikát, něco na způsob „rodného listu“

Ještě před pár desítkami let byl trh s nejvzácnějšími drahými kameny naší planety doménou bohatých sběratelů a znalců. Nejčastější motivací k účasti na dražbách byla sběratelská vášeň. Situace se ale během posledních let dramaticky změnila.

Dnešní motivací je bezpečně uložená hodnota a výnos. Dražeb nejvzácnějších diamantů i jiných nerostů, které bývají často zasazeny v investičních špercích, se účastní velké množství investorů z celého světa. Zájem je dokonce tak velký, že diamanty skupují i investiční fondy. Důvodem jsou dlouhodobě rostoucí ceny. O investiční šperky s kvalitními drahokamy je zájem i v Česku. Svědčí o tom například nedávno oznámený prodej prvního českého šperku s přírodně růžovým diamantem, který prodalo ALO diamonds za zhruba čtyři miliony korun.

Podle oficiálního světového ceníku hodnota velmi kvalitních větších leštěných bílých (bezbarvých) diamantů za posledních deset let vzrostly zhruba o 68 procent. Ceny růžových po dle Fancy Color Diamond Indexu vyskočily za osm let o 180 procent, žluté zhodnotily o 90 procent a modré o 70 procent. „Většina nacházených kamenů mívá bílou barvu s mírným žlutým nádechem. Velmi hodnotné jsou velké čisté bezbarvé diamanty, které bývají do investičních šperků zasazovány nejčastěji. Samostatnou kategorií jsou pak výrazně barevné diamanty, které dosahují závratných cen, protože jsou velmi vzácné. Jen jeden z více než deseti tisíc vytěžených diamantů bývá výrazně barevný,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který na světových burzách obchoduje s diamanty již přes 20 let.

Hodnota diamantů je po celém světě určována kritérii 4C. Posuzován je brus (cut), váha (carat), čistota (clarity) a barva (colour). Ne vždy tedy platí, že větší diamant je hodnotnější než ten menší.

„Ke každému hodnotnému diamantu by měl jeho kupec obdržet kvalitní mezinárodní certifikát. Ten je něco jako rodný list. Obsahuje veškeré možné specifikace daného kamene i informace o jeho původu.

Nejuznávanější certifikáty jsou od americké gemologické laboratoře GIA nebo také od HRD, EGL USA nebo IGI. Základním pravidlem skladování investičních šperků i samostatných kamenů je kvůli případné krádeži to, že certifikáty by vždy měly být uloženy na jiném místě,“ uvádí Alojz Ryšavý. „Protože při pořizování investičních klenotů je nutné zvážit poměrně dost informací, vždy je lepší využít osobní konzultaci s odborníkem. ALO diamonds pro nákupy šperků za účelem investice poskytuje speciální službu Private Client Services,“ doplňuje.

MM25_AI

O tom, že to movití investoři s drahými kameny myslí vážně, svědčí i výjimečné ceny, které jsou za ně schopni zaplatit.

V květnu 2016 ohromila svět zpráva z aukční síně Christie’s o tom, že byl vydražen modrý diamant Oppenheimer Blue v přepočtu za neuvěřitelných 1,4 miliardy korun. Vzácný kámen se stal nejdražším drahokamem i šperkem, který byl kdy na naší planetě vydražen. Rekord však nevydržel ani jeden rok. Nové prvenství drží od 4. dubna letošního roku 59,6karátový růžový diamant Pink Star, který byl vydražen v přepočtu za 1,8 miliardy korun.

  • Našli jste v článku chybu?